Gabriel Attal, nowy premier Francji, ogłosił skład swojego rządu, w którym większość kluczowych osób z gabinetu poprzedniej premier Elisabeth Bourne zachowała swoje stanowiska. Pojawiły się jednak kontrowersje wokół nominacji Rachidy Dati, oskarżonej o "bierną korupcję" w latach 2010-2012, na minister kultury.
Gabriel Attal po prezentacji nowego rządu potwierdził zobowiązanie do obniżenia podatków dla klasy średniej, zapewnił o swoim przywiązaniu do bezpieczeństwa państwa.
Premier Francji, której deficyt budżetowy i dług publiczny mają jednocześnie zostać obniżone, odmówił jednak podania harmonogramu cięcia podatków. Minister gospodarki Bruno Le Maire jeszcze w czwartek zapowiedział, że redukcja danin publicznych zostanie uwzględniona "w miarę możliwości w budżecie na rok 2025".
W wywiadzie dla stacji TFI 1 Gabriel Attal zapewnił, że jego rząd "wypełni swoje zobowiązania", ponieważ "Francuzi czekają, aż będziemy działać w ich imieniu".
Szef rządu w wywiadzie dla francuskiej telewizji pogratulował sobie decyzji w sprawie zakazu noszenia muzułmańskiej szaty abaya w szkołach, który wprowadził jeszcze przed objęciem teki premiera w nowym rządzie, jako minister edukacji w poprzednim rządzie premier Elisabeth Bourne. - Będę nadal bardzo zaangażowany w edukację narodową i w szkoły, ponieważ to w szkołach buduje się społeczeństwo jutra. Jeśli działamy na rzecz szkoły, działamy na rzecz bezpieczeństwa jutra, działamy na rzecz planety jutra, działamy na rzecz pracy jutra, działamy na rzecz naszej kultury - mówił.
Kontrowersje wokół nominacji oskarżonej o korupcję posłanki
Zapytany o nominację prawicowej polityk Rachidy Dati na stanowisko ministry kultury, mimo iż jest ona oskarżona o korupcję, Attal powołał się na "domniemanie niewinności". - Akt oskarżenia nie jest wyrokiem skazującym, nie oznacza winy - stwierdził szef rządu.
Dati, zdaniem premiera, to "kobieta zaangażowana, pełna energii, która całe życie walczyła, aby uzyskać to, czego chciała". Attal dodał, że ma "duży szacunek do walk, które prowadziła".
Rachida Dati została oskarżona przez francuskich śledczych w 2021 roku, w czasie gdy pełniła funkcję minister sprawiedliwości w rządzie Nikolasa Sarkozy’ego, o "bierną korupcję" i "ukrywanie nadużycia władzy”. Zarzuty dotyczą lat 2010-2012, gdy będąc posłanką do Parlamentu Europejskiego, jednocześnie doradzała byłemu dyrektorowi koncernu Renault Nissan Carlosowi Ghosnanowi. Został on aresztowany w 2019 roku pod zarzutem defraudacji pieniędzy tego koncernu samochodowego.
Źródło: PAP