Francja ma nową szczepionkę przeciwko grypie A/H1N1. Tamtejsza Agencja Leków Afssaps dopuściła do obrotu produkt firmy Sanofi-Aventis SA - szczepionkę Panenza. Jej innowacyjność kryje się w braku adiuwantów, czyli substancji, których stosowania w szczepionkach odmawiają m.in. Stany Zjednoczone.
O uzyskaniu oficjalnego pozwolenia na szczepionkę poinformował Wayne Pisano, szef firmy Sanofi-Aventis, która swoje leki produkuje we francuskim zakładzie w Val de Reuil. - Zgoda na dopuszczenie do obrotu Panenzy stanowi kluczowy krok w regulacjach dotyczących AH1N1, ponieważ szczepionka bez adiuwantów może być teraz wybierana przez krajowe programy szczepień w celu ochrony konkretnych populacji w niektórych państwach europejskich - powiedział Pisano.
Będzie bezpieczniej dla ciężarnych?
Adiuwanty, to związki chemiczne, które stymulują układ immunologiczny, aby nasilić reakcję z jego strony.
Niektóre kraje, w tym Stany Zjednoczone, odmawiają stosowania tych substancji w szczepionkach. Głównie ze względu na to, że mamy jedynie ograniczone informacje o wpływie szczepionek z adiuwantami na dwie grupy - ciężarne kobiety oraz dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy. A to właśnie te grupy uważane są za szczególnie narażone w wypadku pandemii grypy.
Gdzie jeszcze?
Nową szczepionkę dopuszczono do obrotu we Francji po klinicznych badaniach przeprowadzonych we Francji i Finlandii na dorosłych oraz dzieciach powyżej szóstego miesiąca życia. Jak informuje producent w komunikacie, badana szczepionka spełniła w nich trzy kryteria immunologiczne Europejskiej Agencji Leków (EMEA).
Sanofi Pasteur, czyli firma matka koncernu wprowadzającego na francuski rynek Panenzę, stara się o zatwierdzenie swojej szczepionki w jeszcze pięciu innych europejskich krajach - Belgii, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu i Hiszpanii.
Polska kupi szczepionki w styczniu
Tymczasem - jak dowiedziało się radio RMF FM - szczepionki przeciwko grypie A/H1N1 na polski rynek mogą trafić najpóźniej styczniu.
Rząd negocjuje zakup szczepionek z pięcioma koncernami farmaceutycznymi. Według RMF FM, niemal pewne jest, że wygra jeden z dwóch producentów, którzy do rozmów z polskim Ministerstwem Zdrowia przystąpili jako ostatni. Chodzi o firmy europejskie.
mob//kdj
Źródło: AP, tvn24.pl