Luwr najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. "Duma i zaniepokojenie" dyrektora


Luwr zwiedziło w zeszłym roku 10,2 milionów osób, czyniąc to paryskie muzeum najczęściej odwiedzanym na świecie. W porównaniu z rokiem 2017 liczba jego gości wzrosła o 25 procent. - Frekwencja umożliwia Luwrowi nowe nabytki – podkreśliła dyrekcja Luwru.

Według francuskiego dziennika "Le Monde" pod względem liczby odwiedzających w 2018 roku zaraz za Luwrem usytuowało się Muzeum Narodowe Chin (8 mln osób) i nowojorskie Metropolitan Museum of Art (7,3 mln osób).

Poprzedni rekord frekwencji padł w 2012 roku, gdy Luwr zwiedziło 9,7 mln osób. Otworzono wtedy dział sztuki islamskiej oraz zorganizowano wystawy Leonarda da Vinci i Rafaela.

W 2018 roku wzrosła zwłaszcza liczba zwiedzających Luwr cudzoziemców. Stanowili oni około jednej czwartej wszystkich zwiedzających. Najwięcej jest wśród nich Amerykanów i Chińczyków.

Nakręcony w 2018 roku w Luwrze teledysk Beyonce i Jay-Z obejrzano w internecie prawie 150 milionów razy. - To również tłumaczy wzrost zainteresowania turystów – przypuszcza dyrektor Muzeum Jean-Luc Martinez.

Rekordowy Luwr

Pierwsze miejsce wśród odwiedzających Luwr narodowości wciąż jednak zajmują Francuzi, których przyszło tam w zeszłym roku 2,5 miliona. To z myślą o nich muzeum wprowadza formułę wieczornych darmowych wizyt w pierwszą sobotę każdego miesiąca. Dotychczas nie płaciło się w pierwszą niedzielę, ale, jak zauważyła dyrekcja, korzystali z tego przede wszystkim turyści, a nie młodzież, na której przyciągnięciu zależy muzeum.

Były minister kultury Frederic Mitterrand powiedział w rozmowie z radiem France Info, że jest "jednocześnie dumny i zaniepokojony" z powodu rekordu frekwencji w Luwrze. Dumny dlatego, że "również dzięki temu muzeum Paryż zajmuje czołowe miejsce wśród miast kultury". Bardzo ważne, mówił były minister, jest to, że "frekwencja umożliwia Luwrowi nowe nabytki, gdyż państwo swymi środkami zasila raczej inne muzea".

Frederic Mitterrand wysoko ocenił wysiłki czterech kolejnych dyrektorów na rzecz uatrakcyjnienia Luwru. Jego zdaniem prace związane z układem muzeum, jak i otwarcie "Luwru Abu Zabi" spowodowało, że media światowe wiele mówiły o tej placówce.

Niepokój byłego ministra budzi jednak "możliwość zagubienia przekazu kulturalnego". Uważa on, że "działalności kulturalnej nie powinno się badać telemetrią (metodą badania liczby widzów telewizyjnych - red.)".

Dyrektor liczy na kolejny rekord

Według Martineza 20 proc. dochodów ze sprzedaży biletów przeznaczanych jest na zakup nowych eksponatów. - Dodatkowe 2,2 miliona odwiedzających to dodatkowe 15 milionów euro ze sprzedaży biletów. To również dzięki zwiedzającym możliwe są nowe nabytki. To oni umożliwiają nam swobodę, jakiej nie mają inne muzea - powiedział dyrektor Luwru w wywiadzie dla radia France Inter.

Ambicją muzeum na rozpoczynający się 2019 rok jest wyrównanie, a może i pobicie rekordu – informuje AFP. Przyczynić się do tego powinno 30-lecie szklanej piramidy, stanowiącej wejście do Luwru i przede wszystkim wystawa z okazji 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci, który umarł we Francji gdzie spędził ostatnie trzy lata swego życia.

Autor: mm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock