"To pierwsze tego typu ćwiczenia armii francuskiej, a nawet pierwsze w Europie"

kosmos
Rosja wysłała na orbitę satelitę Arktika-M
Źródło: Roskosmos

Od 8 do 12 marca Francja przeprowadza pierwsze kosmiczne ćwiczenia wojskowe. Mają one na celu oszacowanie zdolności Paryża do ochrony swych satelitów i monitorowania zmilitaryzowanej przestrzeni kosmicznej na wypadek konfrontacji mocarstw.

Nazwa ćwiczeń AsterX nawiązuje do pierwszego francuskiego satelity wystrzelonego w 1965 roku. - To pierwsze tego typu ćwiczenia armii francuskiej, a nawet pierwsze w Europie – stwierdził komendant oddziału specjalnego francuskiej armii CDE gen. Michel Friedling na konferencji prasowej.

Jak dodał, ćwiczenia są "testem warunków skrajnych w wypadku naszych systemów" w celu oceny przyszłych potrzeb i wsparcia rozwoju nowego dowództwa zainstalowanego w Tuluzie, które w 2025 roku będzie liczyło 500 członków personelu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Scenariusz ćwiczeń zakłada kryzys wywołany napięciami w relacjach między państwem dysponującym potencjałem kosmicznym a państwem, które z Francją łączy umowa o pomocy wojskowej. - Łańcuch wydarzeń generuje kolejne sytuacje kryzysowe i rosnące zagrożenie dla naszych zasobów kosmicznych, ale nie tylko – wyjaśnił generał. Dodał, że w scenariuszu pewną rolę odgrywają "fikcyjne media i sieci społecznościowe".

Francuska strategia kosmicznej obrony

Francuskie media przypominają, że w 2017 r. rosyjski satelita szpiegowski Louch-Olympe próbował zbliżyć się do francusko-włoskiego satelity wojskowego Atena-Fidus. Z kolei Waszyngton w zeszłym roku oskarżył Rosję o przeprowadzenie testów broni przeciwsatelitarnej z kosmosu.

Paryż w 2019 roku stworzył strategię kosmicznej obrony i planuje przeznaczyć na nią prawie 5 mld euro w latach 2019–2025, w tym 3,6 mld euro na same satelity.

Aktualnie czytasz: "To pierwsze tego typu ćwiczenia armii francuskiej, a nawet pierwsze w Europie"

Francja dysponuje stale uaktualnianą bazą danych dotyczącą ponad 10 tys. obiektów kosmicznych na orbicie, które stale monitoruje. Do końca dekady zamierza nabyć satelity patrolowe wyposażone w kamery i lasery, aby utrzymywać inne obiekty kosmiczne z dala od swoich satelitów.

Czytaj także: