Burmistrz w areszcie. Media: miał płacić publicznymi pieniędzmi wróżce za rozmowy ze zmarłym ojcem

Źródło:
BBC, Le Figaro
Południowe wybrzeże Francji
Południowe wybrzeże Francji Reuters Archive
wideo 2/3
Południowe wybrzeże Francji Reuters Archive

Gilles d'Ettore, burmistrz turystycznej miejscowości Agde na południowym wybrzeżu Francji, został oskarżony o defraudację publicznych środków. 55-latek miał wykorzystać pieniądze podatników m.in. do opłacenia zagranicznych wojaży lokalnej wróżki i członków jej rodziny – informuje BBC.  

Zamieszkała przez niecałe 30 tysięcy mieszkańców nadmorska Agde przyciągnęła w ostatnich miesiącach uwagę czołowych francuskich mediów. Poświęcony jej artykuł opublikowało też w poniedziałek również BBC. Tym, co rozsławiło miejscowość, nie były jednak jej malownicze plaże czy zabytkowa zabudowa, a skandal korupcyjny, w centrum którego znalazł się burmistrz miasteczka Gilles d'Ettore. Mężczyzna, przebywa obecnie w areszcie. 55-latek trafił tam w związku z podejrzeniem sprzeniewierzenia publicznych środków.

W związku ze sprawą zatrzymana została też 44-letnia Sophia Martinez – kobieta zajmująca się jasnowidzeniem i wróżbiarstwem. Według relacji BBC, przez ostatnie cztery lata miała ona manipulować samorządowcem, wykorzystując do tego swoje ponadprzeciętne zdolności modulowania głosu.

ZOBACZ TEŻ: Podpisał umowę z nieistniejącym "państwem". Urzędnik podał się do dymisji

Afera korupcyjna w Agde. Burmistrz miał finansować podróże wróżki

Zgodnie z relacją brytyjskiego portalu znajomość d'Ettore i Martinez miała zacząć się od próby skontaktowania burmistrza Agde z jego zmarłym ojcem. Kobieta miała przekonać samorządowca o swoich rzekomo ponadnaturalnych talentach, obniżając ton głosu w trakcie sesji spirytystycznych. W późniejszym czasie miała manipulować 55-latkiem przy pomocy setek rozmów telefonicznych, w trakcie których miała podawać się za zmarłych czy anioły i namawiać d'Ettore do podejmowania korzystnych dla niej działań - m.in. do opłacenia jej rodzinnych wakacji w Tajlandii i Polinezji. D’Ettore miał zapłacić za wyjazdy wróżki przy wykorzystaniu środków publicznych. 55-latek miał zatrudnić też kilkoro jej krewnych w radzie miejskiej Agde. Wykorzystując swoją pozycję miał doprowadzić również do wyremontowania domu wróżki za darmo. Jak opisuje BBC, lokalni przedsiębiorcy mieli zdecydować się na bezpłatne wykonanie prac remontowych w obawie przed utratą przyszłych kontraktów z ratuszem.

Agde, FrancjaShutterstock

- To szalona historia – ocenia w rozmowie z BBC Jean Marc Darrigade, prawnik reprezentujący burmistrza. - Jest to niesamowite, ponieważ mamy do czynienia z mężczyzną, który zajmuje się polityką, jest burmistrzem i byłym posłem. Jest bardzo inteligentny. A okazuje się, że mógł zostać tak zmanipulowany – dodaje Darrigade. Zdaniem prawnika Martinez udało się "wykorzystać (d'Ettore) dla osobistych korzyści" dzięki znalezieniu w nim słabości w postaci chęci skontaktowania się ze zmarłym ojcem. - Minęło dużo czasu, zanim (d'Ettore) zaakceptował fakt, że został oszukany – stwierdza Darrigade.

D'Ettore i Martinez zostali aresztowani w końcu marca. Dochodzenie sądowe w ich sprawie nadal trwa. Ze względu na obawę o możliwość zmanipulowania świadków oboje pozostają w areszcie – informuje BBC. Jak wskazuje Le Figaro, d'Ettore pełnił urząd burmistrza Agde przez 23 lata.

ZOBACZ TEŻ: Miał wyznać miłość 25-latce i poprosić ją o CV. Dymisja premiera w atmosferze skandalu

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: BBC, Le Figaro

Źródło zdjęcia głównego: Pierre-Olivier / Shutterstock