Finlandia zaaprobowała sprzedaż materiałów wojskowych dla Turcji, po raz pierwszy od 2019 roku

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Finlandia chce wstąpić do NATO
Finlandia chce wstąpić do NATO
Reuters Archive
Reuters ArchiveFinlandia chce wstąpić do NATO

Władze Finlandii wyraziły zgodę na sprzedaż Turcji materiałów wojskowych. Jesienią 2019 roku Helsinki zawiesiły eksport takich towarów ze względu na turecką ofensywę w Syrii - przypomina agencja AFP.

Specjalna doradczyni fińskiego resortu obrony Riikka Pitkanen powiedziała AFP, że na mocy nowego pozwolenia odnowiono licencję na dostarczanie tureckiej firmie hartowanej stali. - Od października 2019 roku żadna komercyjna licencja eksportowa nie została przyznana na rzecz Turcji - potwierdziła Pitkanen.

Ponowne pozwolenie na dostarczanie Turcji materiałów do produkcji uzbrojenia było jednym z warunków wyrażenia przez Ankarę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO. Porozumienie w tej sprawie podpisano podczas szczytu Sojuszu w czerwcu 2022 roku.

Gmach fińskiego parlamentu Shutterstock

AFP zwraca uwagę, że fińskie ministerstwo obrony wyraziło zgodę na wznowienie tego eksportu w chwili, gdy zabiegi Szwecji o uzyskania zgody Ankary na akcesję do NATO utknęły w martwym punkcie.

Turcja blokuje wniosek Szwecji o akcesję do NATO

Po spaleniu w sobotę Koranu przed turecką ambasadą w Sztokholmie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Szwecja nie powinna oczekiwać, iż Ankara poprze jej wniosek o akcesję do NATO.

Ankara odwołała też zaplanowane na początek lutego trójstronne spotkanie ze Szwecją i Finlandią w sprawie akcesji tych krajów do Sojuszu. Miało być to posiedzenie w Brukseli "stałego komitetu" złożonego z przedstawicieli Turcji, Szwecji i Finlandii i weryfikującego realizację porozumienia tych krajów ze szczytu NATO. Dotyczyło ono warunków, na jakich Ankara wycofała wówczas swoje weto wobec przyjęcia dwóch państw nordyckich do Sojuszu.

Spalenia Koranu dokonał duńsko-szwedzki aktywista, założyciel antymuzułmańskiej duńskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia) Rasmus Paludan.

AFP przypomina, że na 30 krajów członkowskich NATO plan przyjęcia Szwecji i Finlandii ratyfikowało 28, zgody nie wyraziły Węgry i Turcja. Decyzja o akcesji nowego państwa musi być podjęta jednogłośnie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości