Finlandia. Trzy osoby aresztowane za ujawnienie danych o sieci tajnych tuneli

Źródło:
PAP

Sąd w Finlandii aresztował trzy osoby podejrzane o ujawnienie poufnych informacji na temat sieci tuneli wykorzystywanych przez wojsko. Główne fińskie media ujawniły, że dwaj bracia i kobieta byli kandydatami w ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się na początku kwietnia.

Sąd rejonowy w Oulu aresztował w piątek dwóch braci oraz kobietę podejrzewanych o ujawnienie w mediach społecznościowych informacji o charakterze poufnym, związanych m.in z krajową siecią tuneli wykorzystywanych przez wojsko.

Z wnioskiem o aresztowanie wystąpiła policja kryminalna (KRP). Podejrzani to osoby cywilne, a badane przestępstwo nie łączy się z wykonywaniem przez nich pracy urzędniczej – przekazała policja.

Śledczy podejrzewają, że "opublikowane przez podejrzanych informacje mogą wyrządzić poważne szkody dla obrony narodowej czy bezpieczeństwa dostaw".

Ujawniono dane o sieci tajnych tuneli

Główne fińskie media ujawniły nazwiska aresztowanych, ze względu – jak wskazano – na wyjątkowy charakter sprawy oraz fakt, że byli oni kandydatami w ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się na początku kwietnia. Startowali w północnych okręgach (w Oulu i w Laponii) z list mniejszych partii mających znikome poparcie społeczne. Otrzymali niewiele głosów i nie dostali się do parlamentu.

Jak podała Fińska Agencja Prasowa STT, zatrzymani rozpowszechniali w internecie, szczególnie na kanale YouTube, m.in. informacje dotyczące krajowych tuneli, w tym sieci znajdującej się pod Helsinkami czy w pobliżu obiektów wojskowych. Sporządzali także ich mapę. W mediach społecznościowych łączono ich także z prorosyjskimi grupami.

Zgodnie z fińskim kodeksem karnym za ujawnienie tajemnicy bezpieczeństwa kraju grozi kara pozbawienia wolności na okres od czterech miesięcy do czterech lat.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dmitrii Iakimov / Shutterstock.com