Finlandia nie chce do NATO. "Nie ma przeważającego poparcia dla tej idei"

Finlandia nie chce do NATO
Finlandia nie chce do NATO
tvn24
tvn24Fiński Leopard do NATO nie wjedzie

Finlandia nie chce do NATO. - W społeczeństwie fińskim nie ma przeważającego poparcia dla tej idei - tłumaczył Marcin Fronia, dyrektor wykonawczy Fundacji Norden Centrum, w programie "Tu Europa".

Fronia podkreślał, że musiałoby nastąpić coś wyjątkowego, by Finowie zmienili zdanie. Zaznaczył, że do tego nie przekonuje nawet sytuacja na Ukrainie.

- Na dzień dzisiejszy raczej to nie jest możliwe ze względu na to, że regularnie sondaże pokazują, że w społeczeństwie fińskim nie ma przeważającego poparcia dla tej idei - mówił. - Finlandia ma świadomość tego, że również jak Ukraina graniczy z Rosją i graniczyła z Rosją również po II wojnie światowej. Cały czas Rosja jest jej sąsiadem i potrafiła wypracować sobie takie relacje, które nie zaowocowały konfliktem - kontynuował

Ekspert zwracał uwagę na fakt, iż Finlandia nie jest w NATO jest konsekwencją przyjęcia relacji niezaogniania relacji z Rosją. - Sojusz powstawał w czasach, gdy mieliśmy ład dwubiegunowy, więc wstąpienie do NATO automatycznie oznaczało, że kraj przynależał do sojuszu, który był po drugiej Układu Warszawskiego - dodał.

Nie teraz

Finlandia uczestniczy w NATO-wskim programie Partnerstwo dla Pokoju, ale chroniąc swą neutralność nie przystąpiła do Sojuszu.

Pod koniec czerwca fiński premier Alexander Stubb zadeklarował, że obecny rząd Finlandii nie zamierza w trakcie swej kadencji podejmować starań o członkostwo w Sojuszu. Sondaże opinii publicznej pokazują, że obecnie jedynie jedna piąta obywateli Finlandii jest za przystąpieniem do niego.

Jak na losy Finlandii wpłynie rosyjska agresja na Ukrainie?
Jak na losy Finlandii wpłynie rosyjska agresja na Ukrainie?tvn24

Autor: nsz\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Vestman

Pozostałe wiadomości