Finowie i Szwedzi wezmą udział w rozpoczynających się ćwiczeniach sztabowych NATO - poinformowało fińskie radio YLE. Neutralne państwa - oba nie należą do Paktu Północnoatlantyckiego - przećwiczą z państwami Sojuszu podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowej.
Finlandia podobnie jak Szwecja określająca się jako państwo neutralne, jest coraz bardziej zaniepokojona aktywnością Rosji w regionie Morza Bałtyckiego. Przed kilkoma dniami prezydent Finlandii Sauli Niinisto zasugerował, że jego kraj "powinien zostawić otwarte drzwi do NATO". Teraz oba państwa zdecydowały się na udział w ćwiczeniach NATO CMX-2015, które odbywać się będą w dniach 4-10 marca.
Ćwiczenie sztabowe opierać się będą o fikcyjny scenariusz, który zakłada wystąpienie konfliktu pomiędzy dwoma państwami, które nie są członkami NATO, a położone są w znacznej odległości od terytorium Sojuszu.
W szkoleniach uczestniczyć będą także Australia, Japonia i Ukraina, a obserwatorami będą Unia Europejska, Międzynarodowa Organizacja Morska, Międzynarodowa Organizacja Energetyczna oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.
Ćwiczenia CMX są organizowane od 1992 roku. Tegoroczne są dziewiętnastymi z serii, trzynastymi z udziałem Polski.
Fińsko-szwedzka współpracę wojskową na morzu
W połowie lutego Finlandia i Szwecja oznajmiły, że planują rozszerzyć współpracę w kwestiach obronnych oraz powołać wspólny zespół zadaniowy w dziedzinie floty wojennej. To odpowiedź na wzrost aktywności rosyjskich sił morskich i lotnictwa w regionie Morza Bałtyckiego.
Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist powiedział, że "bliższa współpraca może spowodować, że potencjalny napastnik pomyśli dwa razy nim zdecyduje się na jakiś ruch".
Minister jednoznacznie odrzucił zarzuty, że jest to sygnał pod adresem Rosji. - To ich problem (jeśli tak myślą - red.). Mamy swój program obronny. Nie możemy działać tak, jak chcą inne państwa - powiedział.
Rosyjskie wsparcie dla prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy doprowadziło do wzrostu napięcia w całej Europie, zwłaszcza wśród państw nadbałtyckich. Rosyjskie lotnictwo i marynarka wojenna wielokrotnie naruszały przestrzeń powietrzną i wody państw regionu.
Autor: kło\mtom / Źródło: EU Observer, tvn24.pl, YLE, Reuters, Focus
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / domena publiczna