Kiedy w Europie jest wojna, my też musimy być przygotowani na nieprzewidywalny rozwój sytuacji - oświadczył generał Timo Kivinen, dowódca fińskich sił zbrojnych. W wywiadzie opublikowanym w niedzielę dodał, iż "wygląda na to, że władze Rosji przyjęły, że członkostwo Finlandii w NATO jest faktem". O pomocy dla Finlandii oraz Szwecji w związku z ich planowaną akcesją do NATO w niedzielę rozmawiali szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Francji, Antony Blinken i Catherine Colonna.
Od czasu ogłoszenia formalnej decyzji przez władze Finlandii, wniosku w sprawie przystąpieniu do NATO, dotychczasowe reakcje Rosji są określane jako "łagodniejsze niż się spodziewano". "Wygląda na to, że władze Rosji przyjęły, że członkostwo Finlandii w NATO jest faktem" - powiedział generał Timo Kivinen, dowódca sił zbrojnych Finlandii, w wywiadzie opublikowanym w niedzielnym wydaniu dziennika "Helsingin Sanomat"
"Jednak kiedy w Europie jest wojna, my też musimy być przygotowani na nieprzewidywalny rozwój sytuacji" - dodał.
Generał Kivinen o ewentualnych bazach NATO na terytorium Finlandii
Generał, który dowodzi fińskimi siłami zbrojnymi od 2019 roku, pierwszy raz uczestniczył w niedawnym posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO w Brukseli. Przyznał, że od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę Finlandia wraz ze Szwecją wzmocniły współpracę z NATO oraz aktywowały bieżącą wymianę informacji wywiadowczej. Kivinen, zapytany o możliwość ewentualnej obecności baz NATO na terytorium Finlandii, przypomniał, że w żadnym kraju, który przystąpił do NATO w latach 90. i później nie powstały stałe bazy, a jedynie takie o charakterze rotacyjnym. Według generała jednak "w pewnym momencie może dojść do sytuacji, że Finlandia i NATO będą się zastanawiać, czy same fińskie wojska stanowią wystarczającą siłę odstraszającą, czy też należałoby je wzmocnić".
Szefowie dyplomacji USA i Francji o pomocy dla Finlandii i Szwecji
Z kolei także w niedzielę amerykański Departamentu Stanu poinformował w komunikacie, że szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Francji, Antony Blinken i Catherine Colonna, odbyli tego samego dnia rozmowę telefoniczną w sprawie pomocy dla Finlandii i Szwecji w związku z ich akcesją do NATO.
Blinken i Colonna zgodzili się również co do konieczności kontynuowania pomocy udzielanej Ukrainie i utrzymania "znaczących kosztów" ponoszonych przez prezydenta Rosji Władimira Putina za jego "wojnę z wyboru" przeciwko Ukrainie.
Rozmówcy "podkreślili wagę problemu bezpieczeństwa żywnościowego dotykającego miliony osób na całym świecie, który został pogłębiony brutalną wojną Rosji przeciw Ukrainie".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com