Prezenter radiowy zastrzelony podczas audycji na żywo

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Filipiński prezenter radiowy Juan Jumalon, znany jako DJ Johnny Walker, został w niedzielę zastrzelony w czasie audycji na żywo, którą prowadził ze studia w swoim domu. Napastnik miał zostać wpuszczony do studia, ponieważ twierdził, że chce ogłosić "coś ważnego" na antenie. To kolejny dziennikarz zabity w kraju uznawanym za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc dla pracowników mediów.

57-letni Jumalon, znany jako DJ Johnny Walker, prowadził w niedzielę rano audycję ze studia w swoim domu na wyspie Mindanao, gdy niezidentyfikowany napastnik oddał do niego dwa strzały, w tym co najmniej jeden w głowę. Krewni przewieźli go do szpitala, gdzie stwierdzono jego zgon – przekazał na swoim portalu dziennik "Philippine Daily Inquirer".

Według tej gazety nagranie przedstawiające śmierć dziennikarza obiegło media społecznościowe. Filipińska prasa podała też, że napastnik został wpuszczony do studia, ponieważ twierdził, że chce ogłosić "coś ważnego" na antenie.

Prezydent Filipin: z całą stanowczością potępiam to morderstwo

Prezydent FIlipin Ferdinand Marcos Junior przekazał w mediach społecznościowych, że "z całą stanowczością" potępia morderstwo dziennikarza. Jednocześnie poinformował, że polecił policji przeprowadzenie "dokładnego śledztwa w celu szybkiego pociągnięcia sprawców przed oblicze wymiaru sprawiedliwości". "Ataki na dziennikarzy nie będą tolerowane w naszej demokracji, a ci, którzy zagrażają wolności prasy, poniosą pełne konsekwencje swoich działań" - napisał na platformie X.

"Choć motyw nie został jeszcze ustalony, na razie traktujemy ten incydent jako 'związany z pracą'" - powiedział dyrektor specjalnego prezydenckiego oddziału ds. bezpieczeństwa mediów Paul Gutierrez.

Filipiński prezenter radiowy Juan Jumalon zastrzelony podczas audycji na żywo94.7 Gold FM Calamba/Facebook

"Barbarzyńskie" zabójstwo

Zabójstwo potępiły również organizacje branżowe. "Ten atak był tym bardziej godny potępienia, że miał miejsce w domu Jumalona, który służył też jako stacja radiowa" – oświadczył filipiński Narodowy Związek Dziennikarzy.

Rada Prasy Niezależnej Mindanao określiła zabójstwo jako "barbarzyńskie" i oceniła, że przemoc wobec dziennikarzy jest "poważnym atakiem na podstawowe zasady praw człowieka, wolności prasy i demokracji jako takiej".

Jumalon jest 199. dziennikarzem zamordowanym na Filipinach od 1986 roku i czwartym, odkąd w czerwcu 2022 roku prezydentem został Marcos Jr. Amerykańska organizacja Freedom House uznaje ten kraj za jeden z najbardziej niebezpiecznych dla dziennikarzy na świecie.

Do zabójstwa doszło na wyspie MindanaoGoogle Maps

Autorka/Autor:mjz

Źródło: PAP, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: 94.7 Gold FM Calamba/Facebook