W Los Angeles rozpoczął się proces oszusta przez lata podającego się za członka słynnej amerykańskiej rodziny Rockefellerów. Mężczyzna oskarżony jest o zabójstwo syna gospodyni, u której mieszkał.
Oskarżony Christian Karl Gerhartsreiter, z pochodzenia Niemiec, przez lata ukrywał się pod różnymi pseudonimami. Podawał się m.in. za Clarka Rockefellera, członka znanej i zamożnej amerykańskiej rodziny, co pozwoliło mu na osiągnięcie wysokiej pozycji wśród elity mieszkańców Bostonu. Mężczyzna oskarżony jest o zabójstwo Johna Sohusa, wówczas 27-letniego syna swojej gospodyni. Zbrodnia miała miejsce w 1985 roku, zanim Christian przejął tożsamość Rockefellera.
Podwójne zabójstwo?
Prokurator Habib Balian przed rozpoczęciem rozprawy podkreślał, że Christian mógł także zabić żonę Johna Sohusa - Lindę, która zniknęła w tym samym czasie co jej mąż. W odpowiedzi na te zarzuty, obrońca oskarżonego Jeffrey Denner, podkreślał że kobieta miała mroczną stronę, co powinno czynić ją główną podejrzaną o zabójstwo męża. Adwokat dodał także, iż jego klient dopuścił się kłamstwa i drobnych nadużyć finansowych, jednak nie ma przeszłości, która wskazywałaby, że mógłby kogoś zabić.
Gerhartsreiter we wtorek nie został oskarżony o zabójstwo kobiety. Jednak prokuratorzy postawili mu zarzuty wprowadzania w błąd poprzez tworzenie wrażenia, że para wyjechała za granicę. Mężczyzna po zniknięciu małżonków wysyłał z Paryża pocztówki do krewnych i znajomych pary.
Zwłoki Johna Sohusa zostały odnalezione prawie po 10 latach, w 1994 roku, w ogródku na tyłach domu na przedmieściach Los Angeles, gdzie para mieszkała. W czasie gdy doszło do morderstwa, Gerhartsreiter wynajmował pokój od matki ofiary i podawał się za brytyjskiego arystokratę - Christophera Chichestera. Żony zamordowanego nigdy nie odnaleziono.
Wtorkowa rozprawa nie zakończyła się wydaniem wyroku. Proces ma być wznowiony w środę. Mężczyźnie grozi kara dożywotniego więzienia.
Wcześniejsze problemy z prawem
Sprawa fałszywej tożsamości Gerhartsreitera wyszła na jaw w 2008 roku, kiedy mężczyzna został aresztowany za porwanie swojej córki. Okazało się wtedy, że przez 16 lat podawał się on za potomka klanu Rockefellerów.
Historia Gerhartsreitera, niemieckiego studenta, który przybył do Wielkiej Brytanii w latach 70-tych, stała się sławna dzięki filmowi telewizyjnemu "Kim jest Clark Rockefeller?".
Autor: ksk\mtom / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Library of Congress prints and photographs division/Wikipedia | American Press Association