Fala samobójstw w obozie Janukowycza. "Nie widzę w tym żadnego schematu"

Wiktor Janukowycz został obalony w ub.r.primeminister.gr

Samobójstwa ukraińskich polityków i urzędników związanych z Partią Regionów obalonego w ubiegłym roku prezydenta Wiktora Janukowycza nie łączą się w jedną całość. Każde miało indywidualne motywy – uważają przedstawiciele władz w Kijowie.

Przez Ukrainę przetoczyła się ostatnio fala samobójstw ludzi kojarzonych z obozem zbiegłego do Rosji Janukowycza. Od początku roku zabiło się ich sześciu. Opozycja twierdzi, że są oni ofiarami "terroru politycznego" uprawianego przez obecnie rządzących.

- Nie widzę w tym żadnego schematu. Oczekuję jednak, że wokół tego tematu będzie wiele spekulacji - oświadczył w piątek minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Wtórował mu doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Markijan Łubkiwski. „SBU nie prowadzi śledztw w sprawie tych przypadków, pomaga jedynie kolegom z MSW, chcę jednak podkreślić, że nie widzimy między tymi samobójstwami związku” – powiedział.

"Nie mam siły dalej żyć"

Do najgłośniejszego samobójstwa doszło 27 lutego, kiedy z okna swego mieszkania znajdującego się na 17. piętrze wieżowca w Kijowie wyskoczył Mychajło Czeczetow, deputowany Partii Regionów do parlamentu poprzedniej kadencji.

"Nie mam siły dalej żyć. Odchodzę. Sądzę, że tak będzie najlepiej dla wszystkich. Dziękuję wszystkim za wsparcie" - napisał w liście pożegnalnym. W lutym Czeczetow został aresztowany w związku ze śledztwem w sprawie głosowania w parlamencie nad tzw. ustawami dyktatorskimi. Wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji, jednak został objęty dozorem elektronicznym.

W styczniu ubiegłego roku rządząca wtedy Partia Regionów przeforsowała w Radzie Najwyższej ustawy, które mocno ograniczały prawa obywateli do demonstracji. W Kijowie wybuchły wówczas zamieszki, podczas których zginęło sześć osób. Czeczetow był wtedy w parlamencie tzw. dyrygentem, który ruchami rąk wskazywał członkom swej partii, czy mają głosować nad danym aktem, czy nie. Prokuratura podejrzewała, że podał fałszywe dane dotyczące liczby deputowanych, którzy oficjalnie poparli ustawy dyktatorskie.

Strzał z broni myśliwskiej

9 marca samobójstwo popełnił inny były deputowany Partii Regionów Stanisław Melnyk. Ten związany z Donieckiem i oligarchą Rinatem Achmetowem polityk oraz biznesmen zastrzelił się z broni myśliwskiej, a w liście pożegnalnym również prosił o przebaczenie. W styczniu ub.r. on także poparł ustawy dyktatorskie.

12 marca w swym domu w Zaporożu zastrzelił się były szef zaporoskiej administracji obwodowej, członek rady politycznej Partii Regionów i b. deputowany do parlamentu Ołeksandr Pekłuszenko. Niebawem miał stanąć przed sądem, oskarżony o wydanie decyzji o rozpędzeniu demonstracji antyrządowej poprzedniej zimy. Przeciwko uczestnikom protestów w Zaporożu do pomocy milicji wysłano grupy chuliganów, zwanych tituszkami.

Wcześniej, 26 stycznia, z broni myśliwskiej zastrzelił się b. wiceprezes kolei państwowych Ukrazaliznycia, Mykoła Serhijenko. Był on kojarzony z premierem z czasów Janukowycza, Mykołą Azarowem.

"Terror polityczny"

29 stycznia powiesił się mer Melitopola w obwodzie zaporoskim, członek Partii Regionów Serhij Walter. 26 lutego, także przez powieszenie, samobójstwo popełnił zastępca milicji w Melitopolu, Ołeksandr Bordiuh. Obaj pojawiali się w śledztwach dotyczących machinacji finansowych.

Parlamentarny Blok Opozycyjny, który wywodzi się z Partii Regionów Janukowycza, w reakcji na śmierć byłych deputowanych oświadczył, że padli oni ofiarą „terroru politycznego”, uprawianego przez obecne władze w Kijowie. Blok zwrócił się również do Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych o reakcję na sytuację na Ukrainie i "ocenę prawną przestępczych działań" władz, „które cynicznie rozprawiają się z oponentami".

Nie zważając na te apele, prokuratura generalna w piątek wydała listy gończe za kolejnymi członkami ugrupowania byłego prezydenta. Są to byli deputowani: Wołodymyr Demydko, Andrij Pinczuk, Stanisław Skubaszewski, Jarosław Suchyj i Ołesandr Zubaczewski. Wszyscy objęci są śledztwem, które dotyczy ustaw dyktatorskich z ubiegłego roku.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk/sk/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: primeminister.gr

Tagi:
Raporty: