Świat

Niemieckie służby: będzie więcej ataków na uchodźców i osoby im pomagające

Świat


Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny BKA ostrzega przed kolejnymi zamachami ze strony skrajnej prawicy na ośrodki dla uchodźców oraz na polityków nastawionych pozytywnie do imigrantów. W sobotę poważnie ranna w zamachu została kandydatka na burmistrza Kolonii.

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" omawia w czwartek poufny raport BKA zawierający ocenę sytuacji w Niemczech. Autorzy opracowania ostrzegają przed ofensywą środowisk skrajnie prawicowych przeciwko polityce migracyjnej rządu. Sprzeciw wobec uchodźców jest "ideologicznym spoiwem" dla zwykle skłóconych ugrupowań - piszą autorzy raportu.

Cel: uchodźcy i politycy

Celem ataków mogą stać się nie tylko uchodźcy, lecz także politycy zaangażowani w pomoc azylantom, oraz inne osoby, w tym kierownicy ośrodków dla uchodźców - czytamy w raporcie.

Sprawcy ataków nie ograniczają się do podpaleń, lecz wykorzystują także proce do strzelania metalowymi kulkami, sięgają po pałki oraz kwas masłowy.

Podwojenie liczby ataków

BKA przewiduje dalszy wzrost liczby ataków na ośrodki dla imigrantów. W trzech pierwszych kwartałach tego roku doszło do 461 ataków o podłożu prawicowym, co oznacza ich podwojenie w porównaniu z całym rokiem poprzednim. Większość sprawców to osoby mieszkające w sąsiedztwie ośrodków.

Sprawcami są najczęściej młodzi ludzie w wieku 20 - 25 lat; w większości przypadków nie działają pod wpływem alkoholu. Najwięcej przestępstw tego rodzaju ma miejsce na terenie Północnej Nadrenii-Westfalii i Saksonii.

Protest przeciwko imigrantom

Bezpartyjna kandydatka na burmistrza Kolonii, Henriette Reker, została w sobotę poważnie zraniona nożem przez zamachowca. 44-letni mężczyzna, związany wcześniej ze środowiskiem neonazistów, ugodził kobietę nożem w szyję. Reker zajmowała się we władzach miasta problemami zakwaterowania uchodźców. Zamachowiec zeznał, że swoim czynem chciał zaprotestować przeciwko przyjmowaniu imigrantów.

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: