Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu pozwolił lekarzom na odłączenie od aparatury podtrzymującej życie Francuza, który od siedmiu lat jest w śpiączce. Sprawa Vincenta Lamberta ożywiła we Francji debatę o prawie do eutanazji.
Trybunał podtrzymał decyzję francuskiej Rady Stanu z czerwca zeszłego roku. Według tego najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji Lambert dawał do zrozumienia, iż nie chce być utrzymywany przy życiu będąc w stanie wegetatywnym.
Konflikt w rodzinie
ETPC uznał w piątek, że odłączenie Lamberta od aparatury podtrzymującej życie nie będzie łamało Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Bliscy 38-letniego Lamberta spierają się co do tego, czy powinno się go sztucznie utrzymywać przy życiu. Jego żona, a także sześcioro z ośmiorga rodzeństwa chcą, by tego zaprzestano. Odmiennego zdania są jego rodzice, praktykujący katolicy.
- Nie odczuwam ulgi, nie mogę wyrazić radości. Chcielibyśmy po prostu, aby dokonała się jego wola - powiedziała po ogłoszeniu wyroku przez ETPC żona Lamberta, Rachel.
Choć decyzja Trybunału jest ostateczna, los Lamberta nie jest pewny - pisze agencja AFP. Jego rodzice już zapowiedzieli, że "będą kontynuować batalię". Matka 38-latka, Viviane Lambert, decyzję Trybunału uznała za skandal. Prawnik rodziców Jean Paillot powiedział, że jego klienci są "bardzo zawiedzeni" i zaapelował do lekarzy, by po raz kolejny ocenili stan pacjenta i "podjęli nową decyzję medyczną". Argumentował, że pierwsza decyzja zapadła w styczniu 2014 roku.
Od siedmiu lat w śpiączce
Lambert przebywa w śpiączce od sierpnia 2008 roku, gdy w wypadku motocyklowym w drodze do pracy doznał uszkodzenia mózgu i jest całkowicie sparaliżowany. Zdaniem jego lekarza Lambert "cierpi w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia mózgu i nie można nawiązać z nim komunikacji żadnego rodzaju". Z ekspertyzy przeprowadzonej przez lekarzy wynika, że Lambert jest "w stanie wegetatywnym, całkowicie nieprzytomny".
Batalia sądowa w sprawie Lamberta na nowo ożywiła we Francji debatę o prawie do eutanazji. Ustawa z 2005 roku o prawach pacjenta i opiece nad chorymi terminalnie pozostawia niejasności, dopuszczając "eutanazję pasywną". Obecnie ustawa ta jest zmieniana. Tzw. prawo Leonettiego (od nazwiska deputowanego Jeana Leonettiego, autora ustawy o prawach pacjentów będących w końcowej fazie życia) nie zalegalizowało eutanazji, tylko wprowadziło zastrzeżenie, że leczenie pacjenta nie powinno być prowadzone "z nadmiernym uporem". W marcu izba niższa francuskiego parlamentu przegłosowała możliwość korzystania z "głębokiej i trwałej sedacji" w przypadku niektórych nieuleczalnie chorych, którzy o to poproszą. Tekst musi zatwierdzić jeszcze Senat. Jak pisze agencja AFP, wyrokowi w sprawie Lamberta z bliska przyjrzy się najpewniej 46 innych krajów Rady Europy. "Możliwe, że będzie to prawdziwy prawny punkt odniesienia w sprawie eutanazji w Europie" - przewiduje prawnik i specjalista od ETPC, Nicolas Hervieu. Eutanazja jest legalna w trzech krajach europejskich - Holandii, Belgii i Luksemburgu. Inne zezwalają lub tolerują różne formy wspomaganej śmierci. Wspomagane samobójstwo jest legalne np. w Szwajcarii. Wszystkie ostatnie badania wykazują, że większość Francuzów popiera legalizację eutanazji.
Autor: kg\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia