Niemieccy posłowie do Parlamentu Europejskiego, Daniel Freund i Damian Boeselager, wnoszą o pozbawienie Węgier półrocznej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - informuje węgierski dziennik "Nepszava". Stwierdza jednak, że ta inicjatywa ma małe szanse na powodzenie, a państwa członkowskie "nie chcą otwierać frontu z Węgrami".
"To byłoby niezwykle szkodliwe dla reputacji Unii Europejskiej, gdyby obecny rząd Węgier miał reprezentować nas, Europejczyków, w jakimkolwiek charakterze po wyborach europejskich" - napisali eurodeputowani z grupy Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela.
W liście zwracają uwagę na korupcję oraz ograniczenie praworządności i wolności mediów na Węgrzech, przypominają też październikowe spotkanie premiera tego kraju Viktora Orbana z Władimirem Putinem w Pekinie oraz propagandę węgierskiego rządu, która porównuje UE do dyktatury.
"Ani Michel, ani państwa członkowskie nie chcą otwierać frontu z Węgrami"
Freund regularnie krytykuje rząd w Budapeszcie między innymi za stan praworządności i korupcję. Protestował również przeciwko decyzji Komisji Europejskiej o odblokowaniu w grudniu 10,2 miliarda euro dla Węgier z funduszy polityki spójności. Komisja uznała wówczas, że rząd Orbana spełnił warunki dotyczące zmian w systemie sądownictwa.
"Nepszava" zauważa, że do rozpoczynającej się 1 lipca półrocznej prezydencji Węgier w Radzie UE został nieco ponad miesiąc, co nie daje dużych szans powodzenia inicjatywie europosłów. "Ani Michel, ani państwa członkowskie nie chcą otwierać frontu z Węgrami, od których oczekuje się, przynajmniej oficjalnie, kompetentnego prowadzenia spraw europejskich i uczciwego reprezentowania interesów Wspólnoty" - komentował dziennik.
Wybory europejskie na Węgrzech odbędą się 9 czerwca, równolegle do wyborów samorządowych. Rząd Orbana liczy na większą reprezentację w PE sił krytycznie nastawionych do kwestii migracji i przekazywania pomocy zmagającej się z rosyjską inwazją Ukrainie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: European Union