Europejskie morza zagrożone

 
Europejskie morza w niebezpieczeństwieTVN24

Europejskie morza stopniowo wymierają. To efekt zmian w linii brzegowej, nadmiernych połowów i masowego nawożenia gleby na ladzie - BBC cytuje raport naukowców, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.

Raport sporządzony przez grupę 100 naukowców z 15 krajów pokazuje stan europejskich mórz w ciemnych barwach. Badacze interesowali się czterema regionalnymi akwenami: Morzem Śródziemnym, Morzem Czarnym, Bałtykiem i północno-wschodnim Atlantykiem. Ich ekosystemy są coraz bardziej ubogie, a winę za taki stan rzeczy ponosi sama Unia. Główną przyczyną jest bowiem gwałtowny rozwój ekonomiczny Wspólnoty.

Samo otwarcie granic spowodowało, że coraz więcej obywateli państw członkowskich może sobie pozwolić na drugi dom, gdzieś na wybrzeżu. To prowadzi do gwałtownego rozwoju budownictwa i zmian w linii brzegowej. Problem ten w największym stopniu dotyczy Morza Śródziemnego.

Nasz Bałtyk ma inne problemy. Jednym z nich są nadmierne połowy. Według naukowców, jeśli nadal będą prowadzone na taką skalę, w morzu po prostu zabraknie ryb. Innym zagrożeniem jest rozwój rolnictwa. Produkcja żywności na przemysłową skalę wymaga ogromnych ilości nawozów i środków chemicznych. Wszystkie te substancje spływają rzekami do morza przyczyniając się nie tylko do zatrucia wody, ale także do nadmiernego rozrostu alg, co jest także szkodliwe dla ekosystemu.

Zdaniem naukowców sytuacja jest zła, ale jeszcze nie beznadziejna. W raporcie odnotowano nawet poprawę stanu niektórych regionów mórz. Autorzy raportu postulują zdecydowane działania ze strony władz Unii Europejskiej.

Źródło: CBS, BBC, Wikipedia, gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24