"Nie możemy pozwolić, by taka sytuacja miała miejsce". W Brukseli komentują zmiany w sądownictwie

[object Object]
Z Brukseli szybko popłynęły pierwsze komentarze ws. projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższymtvn24
wideo 2/30

Nie opuszczamy gardy. Nie ma żadnych wątpliwości co do poziomu naszej politycznej determinacji i motywacji - powiedział w czwartek komisarz Pierre Moscovici podczas posiedzenia Komisji Europejskiej, odnosząc się do sytuacji w polskim sądownictwie, dzień po przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Po przegłosowaniu w Sejmie ustawy o KRS w środę, pojawiły się pierwsze reakcje europejskich instytucji na zmiany wprowadzane w polskim sądownictwie.

"Nie opuszczamy gardy"

Jak mówił na antenie TVN24 jej korespondent w Brukseli, Maciej Sokołowski, Rada Europejska oświadczyła, że jest zmotywowana, aby walczyć o praworządność i będzie przyglądać się temu, co dzieje się w Polsce.

- Nie możemy pozwolić, by taka sytuacja miała miejsce, będziemy zadawać odpowiednie pytania i kiedy przyjdzie na to czas, wykonywać odpowiednie kroki. Mogę powiedzieć, że ta Komisja będzie twardo bronić rządów prawa, do samego końca i jesteśmy bardzo przywiązani do ochrony demokratycznych instytucji. Nie opuszczamy gardy, będziemy utrzymywać presję. Gdy przyjdzie czas (Franz - red.) Timmermans będzie działał, ale nie ma żadnych wątpliwości co do poziomu naszej politycznej determinacji i motywacji - powiedział z kolei komisarz Pierre Moscovici w czasie posiedzenia Komisji Europejskiej.

Jak mówił Sokołowski, konkretne wezwania i deklaracje polityczne popłynęły też z Parlamentu Europejskiego. Szef frakcji liberalnej Guy Verhofstadt oraz szef frakcji europejskiej partii ludowej Manfred Weber stwierdzili, że polskie władze przekroczyły czerwoną linię i nadszedł czas na reakcję Parlamentu i Rady Europejskiej. Nie wykluczone jest również nałożenie na Polskę sankcji - relacjonował ich słowa wysłannik TVN24.

Z kolei Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks, w środę rano skrytykował przyjęte w środę przepisy dotyczące funkcjonowania KRS na Twitterze. "Żałuję, że przyjęto w Polsce nowe przepisy w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa pomimo przeciwnych zaleceń" - napisał.

Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców ma wybierać Sejm. Obecnie decyzja ta należy do środowisk sędziowskich. Opozycja niemal w całości odmówiła udziału w głosowaniu.

Autor: arw/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: ec.europa.eu