Protesty po zastrzeleniu popularnego muzyka. "Mamy informacje o 81 ofiarach"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Podczas protestów w Etiopii, które wybuchły po zastrzeleniu popularnego muzyka, zginęło co najmniej 81 osób - poinformowała policja. Do zamieszek doszło w regionie Oromia, w środkowo-południowej części kraju. Muzyk Haacaaluu Hundeessaa jest autorem utworu towarzyszącego młodym demonstrantom, których trzyletnie protesty uliczne doprowadziły do bezprecedensowej rezygnacji poprzedniego premiera Etiopii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Do tej pory mamy informacje o 81 ofiarach śmiertelnych. Wśród zmarłych jest trzech członków specjalnej policji Oromii - powiedział na konferencji prasowej Ararsa Merdasa, szef policji regionu Oromia.

Wcześniej lokalne władze informowały o 52 zabitych. - Są wśród nich zarówno protestujący, jak i członkowie sił bezpieczeństwa – przekazał rzecznik lokalnych władz Getachew Balcha. Dodał, że podczas demonstracji podpalono budynki kilku firm. - Nie byliśmy na to przygotowani - przyznał w rozmowie z Agencją Reutera.

Etiopska policja informowała we wtorek w nocy, że w stołecznej Addis Abebie został zabity policjant, a trzy eksplozje w tym mieście spowodowały śmierć i obrażenia u niesprecyzowanej liczby osób - podał Reuters.

Protesty po zabiciu muzyka

Popularny muzyk Haacaaluu Hundeessaa został zastrzelony w poniedziałek w nocy. Następnego dnia rano w stolicy i innych miastach regionu Oromia wybuchły protesty, będące wyrazem gniewu z powodu zabicia artysty, jak też poczucia marginalizacji politycznej - podaje Reuters.

Oromia

Pogrzeb piosenkarza odbędzie się w czwartek w jego rodzinnym mieście Ambo w Oromii, około 100 kilometrów od Addis Abeby.

Jego muzyka towarzyszyła ulicznym protestom, które doprowadziły do rezygnacji premiera

Haacaaluu jest autorem utworu towarzyszącego młodym demonstrantom, których trzyletnie protesty uliczne doprowadziły do bezprecedensowej rezygnacji poprzedniego premiera i objęcia tego urzędu w kwietniu 2018 r. przez Abiya Ahmeda Alego.

Został on laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2019 w uznaniu zasług na rzecz procesu pokojowego między jego krajem a Erytreą.

Abiy i Haacaaluu to przedstawiciele największej grupy etnicznej Oromo, która od dawna skarżyła się na wykluczenie z polityki. Oromia to bastion premiera Abiya.

W przyszłym roku w Etiopii mają odbyć się wybory parlamentarne.

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: PAP