Ponad 200 ofiar ataku na zachodzie Etiopii

Źródło:
PAP
Do ataku doszło w regionie Bienszangul-Gumuz w zachodniej Etiopii
Do ataku doszło w regionie Bienszangul-Gumuz w zachodniej Etiopii
GoogleEarth
Do ataku doszło w regionie Bienszangul-Gumuz w zachodniej Etiopii GoogleEarth

Liczba osób zabitych w wyniku środowego ataku w położonym na zachodzie Etiopii ubogim regionie Bienszangul-Gumuz wzrosła do 222 - powiedział agencji Reutera wolontariusz z Czerwonego Krzyża. Zamachu na tle etnicznym dokonali niezidentyfikowani napastnicy.

Agencja, powołując się na Malese Mesfin z Czerwonego Krzyża, podaje, że w czwartek pochowano 207 ofiar i 15 napastników.

Atak miał miejsce we wsi Bekoji w powiecie Bulen. Powołana przez państwo Etiopska Komisja Praw Człowieka oszacowała początkowo, że zginęło ponad 100 osób. Jak poinformował rzecznik powiatu Bulen Kassahun Addisu, ponad 40 tysięcy ludzi opuściło swoje domy z powodu walk.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Zamieszkany przez kilkadziesiąt grup etnicznych

Premier Abiy Ahmed Ali nazwał atak "masakrą" i następnego dnia wysłał do Bienszangul-Gumuz wojska federalne. Żołnierze zabili 42 uzbrojonych mężczyzn oskarżonych o napad na wioskę. "Zatrzymano też pięciu wysoko postawionych urzędników państwowych z lokalnych struktur władzy w związku z zaniedbaniami w sferze bezpieczeństwa publicznego" - poinformowała państwowa etiopska agencja prasowa.

Rośnie napięcie na zachodzie EtiopiiShutterstock

Ubogi region Bienszangul-Gumuz jest zamieszkany przez kilkadziesiąt grup etnicznych. W ostatnim okresie stał się areną gwałtownych starć na tle etnicznym. Od września doszło tam do co najmniej czterech większych zamachów. W jednym z nich - gdy zaatakowano autobus - zginęły 34 osoby.

Agencje przypominają, że na północy kraju doszło niedawno do stłumienia buntu w dążącej do większej niezależności prowincji Tigraj. Zgodnie z oceną ekspertów interwencja sił wojskowych w Tigraju, którą Abiy przedstawia jako swój sukces, przyczyniła się do wymuszonej emigracji co najmniej 950 tysięcy osób. "Zginęły setki, jeśli nie tysiące ludzi" - szacuje agencja Reutera.

Zaangażowanie znacznych sił wojskowych i aparatu bezpieczeństwa w pacyfikację Tigraju skutkowało powstaniem próżni bezpieczeństwa w innych częściach Etiopii - zauważa agencja. 

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock