Świat

Erdogan stanowczo o kurdyjskim państwie: nigdy nie pozwolę

Świat


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że "nigdy nie pozwoli" na stworzenie państwa kurdyjskiego na północy Syrii. Turcja jest też przeciwna przeprowadzeniu referendum niepodległościowego w kurdyjskiej części Iraku.

- Nigdy nie pozwolimy na utworzenie samozwańczego państwa przez PYD (Partia Unii Demokratycznej syryjskich Kurdów), YPG (kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony) na północy Syrii - powiedział Erdogan. - Jakie oni mają cele? Stworzyć korytarz dla terrorystów w północnej Syrii, który sięgnie do Morza Śródziemnego - dodał, zapewniając, że Turcja będzie "zwalczała organizacje terrorystyczne wszędzie, gdzie je znajdzie".

Tureckie spojrzenie na sytuację

Władze tureckie uważają YPG za organizację pokrewną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którą Ankara i jej zachodni sojusznicy uznają za organizację terrorystyczną. PKK walczy o kurdyjską autonomię. W poniedziałek Erdogan oświadczył, że możliwa jest turecko-irańska operacja wojskowa przeciwko kurdyjskim bojownikom. W ubiegłym tygodniu w Ankarze odbyło się spotkanie szefów sztabów generalnych armii Turcji i Iranu. Sytuację komplikuje fakt, że USA uznają milicje YPG za bardzo ważnego sojusznika w walce z tak zwanym Państwem Islamskim i dostarczają im broni. Władze kurdyjskiej autonomicznej części Iraku zapowiedziały przeprowadzenie 25 września referendum niepodległościowego. Ankara jest zdecydowanie przeciwna takiemu rozwiązaniu i szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu uda się w środę do Bagdadu, by podjąć rozmowy na ten temat z prezydentem Iraku Fuadem Masumem, premierem Hajdarem Dżawadem al-Abadim oraz przywódcą kurdyjskiej autonomii Masudem Barzanim. Od 1991 roku iracki Kurdystan, składający się z trzech prowincji i liczący około 4,6 mln mieszkańców, ma znaczną autonomię. Jego niezależności sprzeciwia się nie tylko Turcja, lecz także Iran i Syria, gdzie tak jak w Iraku jest znaczna mniejszość kurdyjska.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: