"Epidemia samotności" w Europie. W którym państwie problem jest największy

Źródło:
joint-research-centre.ec.europa.eu
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24
wideo 2/5
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Nawet ponad połowa Europejczyków może czuć się samotna, wynika z nowego raportu Komisji Europejskiej. 13 procent badanych doświadcza samotności przez większość czasu, a jedna trzecia co najmniej czasami. W których krajach problem jest największy i jak na tym tle wypada Polska? Raport Komisji Europejskiej wskazuje też przyczyny samotności.

Badanie zostało przeprowadzone pod koniec 2022 roku, a wyniki opublikowano 5 czerwca. Wzięło w nim udział ponad 20 tys. Europejczyków. Jak podkreśla Komisja Europejska, to pierwsza tego typu analiza, która sprawdza poczucie samotności we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Z badania wynika, że około 13 proc. Europejczyków czuje się samotnymi przez większość czasu lub cały czas. Trochę samotnymi czuje się 36 proc. Europejczyków. Oznacza to, że łącznie nawet ponad połowa obywateli UE może zmagać się z samotnością.

Najczęściej uczucie samotności towarzyszy mieszkańcom Irlandii - ponad 20 proc. z nich czuje się samotnymi. Na kolejnych miejscach są mieszkańcy Luksemburga, Bułgarii i Grecji. Z kolei najniższe wskaźniki poczucia samotności towarzyszą Holendrom, Czechom, Chorwatom i Austriakom - poniżej 10 proc. Polska znajduje się w środku skali. Wskaźnik naszego kraju wynosi tyle samo, co unijna średnia, czyli 13 proc.

ZOBACZ TEŻ: Wychodzą z domu raz na pół roku. W tym kraju żyje tak już 1,5 miliona ludzi

Samotność - z czego wynika?

Autorzy raportu definiują samotność jako subiektywne uczucie określane jako niezaspokojona potrzeba pod względem ilości lub jakości interakcji społecznych. Jest to pojęcie związane z negatywnymi emocjami i różni się od pojęcia bycia samemu. W raporcie zauważono, że ryzyko rozwoju poczucia samotności może wiązać się z ważnymi wydarzeniami w życiu, takimi jak rozstanie z partnerem, konflikt w rodzinie, choroba swoja lub bliskiego czy utrata pracy. Podkreślono też, że ryzyko samotności zwiększyło się wraz z pandemią Covid-19 oraz czasem izolacji, a media mówiły nawet o "epidemii samotności".

Odróżnienie przyczyn samotności od jej konsekwencji nie jest jednak prostym zadaniem. Wiadomo natomiast, że jest ona powiązana ze złym stanem zdrowia i niskim poziomem więzi społecznych. "Trzeba pamiętać, że relacja między kontaktami społecznymi i samotnością może działać w dwie strony: więzi społeczne mogą zmniejszać samotność, ale samotność może też zmniejszyć liczbę i jakość więzi społecznych" - wskazano.

Oprócz tego w raporcie obliczono, że osoby w szczęśliwych związkach są mniej samotne niż single (o 7 punktów procentowych), ale osoby, które nie czują się szczęśliwe w swoich związkach, są bardziej samotne niż osoby bez żadnego partnera. Osoby zamieszkujące z kimś innym są o 3 punkty procentowe mniej samotne niż osoby mieszkające same, a respondenci, którzy spotykają się z członkami rodziny lub przyjaciółmi co najmniej raz w tygodniu, są o 2-4 punkty procentowe mniej samotni niż ci, którzy tego nie robią. Ważnym czynnikiem jest też poziom zamożności oraz status na rynku pracy - bogatsi respondenci są zazwyczaj mniej samotni niż ci z niskimi dochodami. Większą samotność czują bezrobotni i studenci niż osoby pracujące i wykształcone.

ZOBACZ TEŻ: 500+ dla samotników. Pierwszy kraj chce płacić młodym ludziom, by wychodzili z domu

Wpływ samotności na zdrowie

Ze zgromadzonych danych wynika, że 20 proc. osób, które czują się samotne cały czas lub przez większość czasu, są również bardziej narażone na zmaganie się z symptomami depresji. Samotność wiąże się również z gorszą kondycją fizyczną i szkodliwymi dla zdrowia zachowaniami. W badaniu zauważono również, że intensywne korzystanie z mediów społecznościowych podnosi ryzyko samotności, co zdaniem autorów sugeruje, że takie platformy zastępują ludziom prawdziwe relacje tymi internetowymi, pozbawionymi ich jakości i intymności.

Problem samotności jest szczególnie poważny w przypadku młodych ludzi. Jak wskazano, odsetek osób w wieku 18-25, które czują się samotne, był ponad dwukrotnie wyższy wiosną 2020 roku niż był w 2016 roku. Nie oznacza to jednak, że wśród osób w podeszłym wieku samotność nie występuje, ale wzrost ten nie był tak wyraźny - podkreślono.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: joint-research-centre.ec.europa.eu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock