Macron: należy rozwiązać strukturalne problemy dotyczące handlu między Europą i Chinami

Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen zwrócili się do przywódcy Chin Xi Jinpinga, by stosunki handlowe między Europą i Chinami były oparte na równych zasadach. Macron wręczył Xi butelkę ekskluzywnego trunku Remy Martin Louis XIII.

Pierwsza od pięciu lat wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Europie odbywa się w okresie napiętych stosunków między Unią Europejską i Chinami. Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w Pałacu Elizejskim powiedział, że Europa i Chiny znajdują się w historycznym momencie, w którym należy rozwiązać strukturalne problemy. Przede wszystkim te dotyczące handlu.

Von der Leyen dodała, że Unia Europejska liczy na to, że Chiny wywrą presję na Rosję, aby ta zakończyła swoją wojnę w Ukrainie. - Liczymy na Chiny, by użyły wszystkich swoich wpływów wobec Rosji, aby zakończyć wojnę napastniczą, jaką prowadzi przeciw Ukrainie - powiedziała po spotkaniu z przywódcami Francji i Chin przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Von der Leyen dodała: "Prezydent Xi odegrał ważną rolę w deeskalacji rosyjskich nieodpowiedzialnych gróźb nuklearnych i jestem pewna, że prezydent Xi będzie dalej to robił, wobec kolejnych gróźb".

Xi o relacjach handlowych, wojnie w Strefie Gazy i w Ukrainie

Chiński przywódca zaznaczył podczas spotkania, że Chiny postrzegają Europę jako priorytetowy obszar swojej polityki zagranicznej i patrzą na swoje relacje z Unią Europejską ze strategicznej i długoterminowej perspektywy.

Odniósł się również do wojny w Strefie Gazy. Z deklaracji Xi wynika, że Chiny są gotowe do współpracy z UE, aby zorganizować międzynarodową konferencję pokojową, w ramach której będzie można wypracować rozwiązanie pokojowe dla Strefy - powiedział przywódca Chin.

Odnosząc się do wojny w Ukrainie, Xi tłumaczył, że Chiny nie są sprawcą kryzysu w Ukrainie, ale pracują od dawna, aby doprowadzić do rozmów pokojowych z Rosją.

Rynek europejski zalewany chińskimi produktami

Von der Leyen mówiła z kolei wielokrotnie podczas i po spotkaniu z chińskim przywódcą o problemach w wymianie handlowej. Zaakcentowała, że istotna jest w niej równowaga i rynek europejski nie może być zalewany chińskimi produktami.

Jest zasadne zarówno dla Francji, jak i dla Chin, aby wspierać swój lokalny przemysł, jednak musi to być realizowane w sposób wzajemnie sprawiedliwy - podkreślił w poniedziałek francuski minister finansów Bruno Le Maire. Przyjazd Xi daje sposobność do wypracowania zrównoważonych relacji, dodał.

Konflikty handlowe między Europą i Chinami, dotyczące na przykład wprowadzania chińskich samochodów elektrycznych na rynek unijny, miały negatywny wpływ na relacje dyplomatyczne. Przykładowo Niemcy sprzeciwiają się wprowadzaniu w dużych ilościach elektrycznych samochodów chińskiej produkcji. Szacuje się, że Chiny wyeksportowały w 2023 r. do UE pojazdy o wartości 12,7 mld dolarów.

Jednak jak zaznacza agencja Reutera, podejście do wymiany handlowej z Chinami nie jest w UE jednolite.

Macron podarował Xi koniak

Macron wręczył Xi butelkę ekskluzywnego trunku Remy Martin Louis XIII i podczas wspólnej konferencji prasowej. Podziękował Xi za "jego otwartą postawę" w kwestii chińskiego dochodzenia antydumpingowego dotyczącego francuskiego koniaku. Prezydent Francji wyraził nadzieję, że francuskie produkty będą mogły być dostępne na chińskim rynku.

Na początku 2024 roku Chiny rozpoczęły bowiem dochodzenie antydumpingowe w sprawie brandy importowanej z Unii Europejskiej w opakowaniach mniejszych niż 200 litrów. W Chinach nie działają rozlewnie unijnej brandy i trunek ten dostarczany jest w oryginalnych szklanych butelkach.

Według chińskich służb celnych od stycznia do listopada 2023 r. Chiny sprowadziły napoje spirytusowe z destylowanego wina gronowego o wartości 1,57 mld dolarów. 99,8 proc. z nich pochodziło z Francji.

Chiny wprowadzają podatek celny na francuskie brandy i koniak

Po ogłoszeniu dochodzenia, jak informował Reuters, spadły akcje spółek produkujących francuskie brandy oraz koniak, Pernod Ricard i Remy Cointreau - tej ostatniej o 11 proc. Aż 50 proc. wyprodukowanego przez Pernod Ricard koniaku trafia na chińskie stoły.

Francuska agencja AFP podała, że na liście prezentów dla Xi Jinpinga znajduje się także butelka koniaku Hennesy X.O., zbiór dzieł Victora Hugo, pierwsze wydanie słownika francusko-chińskiego z 1742 r. oraz szklany wazon z huty w Amboise.

Wiek destylatów, które są wykorzystywane w produkcji koniaku Remy Martin Louis XIII, przekracza 100 lat. Alkohol ten wytwarzany jest z winogron pochodzących z winnic jedynie z okręgów Grande Champagne i Petite Champagne. Firma Remy Martin powstała w 1724 r.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP