Mirt wyhodowany ze ślubnego bukietu królowej i kartka od syna. Mnóstwo symboliki w wieńcu dla Elżbiety II

Autor:
akw/adso
Źródło:
BBC

Kwiaty w kolorze różu, burgundu i złota w towarzystwie liści dębu, rozmarynu i mirtu wyhodowanego z gałązki ze ślubnego bukietu Elżbiety zdobią trumnę zmarłej królowej w trakcie jej państwowego pogrzebu. Wszystkie te rośliny mają swoje znaczenie, a wśród nich znalazła się odręcznie napisana kartka od króla Karola III dla jego matki.

W poniedziałek odbywają się ostatnie uroczystości pogrzebowe po śmierci Elżbiety II. O godzinie 17. czasu polskiego trumna dotarła do zamku w Windsorze, wcześniej prowadzona tam w asyście żołnierzy. Trumna została odprowadzona do kaplicy świętego Jerzego, która będzie miejscem spoczynku królowej.

Wcześniej kondukt z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszył z Opactwa Westminsterskiego ulicami Londynu do Wellington Arch. Przyglądały mu się tysiące osób oraz dziesiątki kamer telewizyjnych. Trumnę przykryto królewskim sztandarem, a na niej postawiono brytyjską koronę państwową, berło, jabłko królewskie oraz wiązankę.

Symboliczne rośliny i kwiaty

Na prośbę króla Karola III wieniec zawierał kwiaty i liście z ogrodów Pałacu Buckingham i rezydencji Clarence House w Londynie, a także z rezydencji Highgrove House w Gloucestershire.

Król wybrał symboliczne rośliny: rozmaryn (symbol wierności i trwałości uczuć, a także pamięci), mirt (symbol szczęśliwego małżeństwa) wycięty z rośliny wyhodowanej z gałązki mirtu z bukietu ślubnego królowej z 1947 roku, a także dąb szypułkowy (symbol miłości, ale także siły i jednoczesny ukłon w stronę stałości i niezłomnej służby królowej).

Wśród kwiatów znajdowała się odręcznie napisana kartka od nowego króla: "Ku pamięci, kochający i oddany, Karol R.".

W skład wieńca wchodziły też kwiaty: pelargonie, róże ogrodowe, hortensje, rozchodniki i dalie. Wszystkie były w odcieniach złota, różu, burgundu, z akcentami bieli - wszystko, aby odzwierciedlić kolory królewskiej flagi.

Na życzenie króla wieniec został wykonany z dbałością o ochronę środowiska, bez użycia gąbki florystycznej. Zamiast tego użyto mchu angielskiego i gałęzi dębu.

- Rozmaryn to zioło, które od dawna uchodzi za symbol pamięci, ponieważ zielarze uważali, że dobrze wpływa na pamięć. Ale kojarzy się też z miłością i lojalnością. Był używany do tworzenia wiązanek małżeńskich lub przy pochówkach, więc to naprawdę, naprawdę odpowiednie zioło do składu wieńca - wyjaśniła, cytowana przez BBC, profesor Fiona Stafford, autorka "The Brief Life of Flowers" (ang. Krótkie życie kwiatów).

Rozmaryn pojawił się również przy pierwszym orędziu króla Karola III do narodu. Po lewej stronie Karola znajdował się wtedy portret jego matki, z drugiej natomiast - mały srebrny wazon z groszkiem pachnącym i gałązkami rozmarynu.

>> W tvn24.pl relacjonujemy uroczystości pogrzebowe Elżbiety II

Pełen barw wieniec na ostatnie pożegnanie monarchini był inny niż te, które umieszczano na jej trumnie w ramach uroczystości w Szkocji i w Londynie.

W ubiegłym tygodniu, gdy trumna została przeniesiona z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, wieniec z kwiatów zawierał białe róże i dalie, a także rośliny i zioła pochodzące z ogrodów zamków Balmoral i Windsor.

W samym Westminster Hall na trumnie leżał wieniec z sosny z ogrodów w Balmoral oraz z pospornicy, lawendy i rozmarynu z ogrodów w Windsorze.

Wcześniej, gdy trumna królowej opuściła szkocki Balmoral, towarzyszył jej wieniec z dalii, pachnącego groszku, floksu, białego wrzosu i jodły. Rośliny były zebrane przez osobisty personel Elżbiety II z Balmoral. Słodki groszek był także wybrany przez królową do wieńca pogrzebowego dla jej męża Filipa.

W kaplicy świętego Jerzego, gdzie królowa spocznie obok swojego męża, ustawiony będzie wieniec z lilii długokwiatowej, buwardii, dalii, eustomy i róży. Towarzyszyć im będzie eukaliptus i ruszczyk oraz inna roślinność zebrana z Home Park przy zamku Windsor.

Autor:akw/adso

Źródło: BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości