Eksport polskich inwalidów do Anglii

 
Polscy inwalidzi są wykorzystywani przez mafię - donosi "Daily Star"sxc.hu

Polscy inwalidzi i niepełnosprawni okazali się być niezwykle przydatni dla mafii. - Zorganizowany świat przestępczy sprowadza inwalidów i niepełnosprawnych z Polski do Anglii w celu nadużywania brytyjskiego systemu świadczeń socjalnych - twierdzi środowy tabloid "Daily Star".

Zdaniem gazety gangi pomagają niepełnosprawnym załatwić na miejscu wszystkie formalności i uzyskać świadczenia, którymi ludzie ci muszą się następnie z nimi dzielić. Dla siebie niepełnosprawni mogą zatrzymać tylko niewielką część.

Najprawdopodobniej za całą sprawą stoją romskie klany działające w obu krajach - uważa "Daily Star".

Romowie są świetnie zorientowani w brytyjskim systemie świadczeń socjalnych. Gazeta zauważa, że mają również naprawdę świetne rozeznanie w tym jak go nadużywać. Jednak "zadaniem" niepełnosprawnych i inwalidów jest nie tylko pobieranie świadczeń i dzielenie się nim z gangami, ale też są zmuszani do zaciągania oszukańczych pożyczek w bankach i wyrabiania kart kredytowych.

Gazeta przywołuje słowa Eugeniusza Dańczaka, wójta gminy Dębnica Kaszubska, który twierdzi, ze inwalidzi "otrzymują transport, zakwaterowanie i wikt, ale muszą podpisać dokumenty. Mówi się im, że dotyczą one formalności związanych z przekroczeniem granicy, ale według nas to umowy o spłacie pożyczki".

Na ulicę

O tym, że takie sytuacje mają miejsce, mówi jeden z niepełnosprawnych, który otrzymał "od mafii" propozycję wyjazdu do Anglii autobusem, obietnicę otwarcia konta bankowego i stałego wynagrodzenia.

Po tym jak inwalida przestaje być dla gangu użyteczny może wylądować na ulicy. Gangi odsyłają też ludzi do Polski, by uniknąć ryzyka, że zainteresuje się nim policja, a tym samym natrafi na ślad gangu - pisze "Daily Star".

Jest śledztwo

- Wszczęliśmy dochodzenie w tej sprawie i przekazaliśmy nasze ustalenia Brytyjczykom, ale nie mieliśmy od nich odpowiedzi - mówi Jacek Bujarski, rzecznik słupskiej policji.

Dodaje również: "Gangi ustaliły, że niepełnosprawni mogą ubiegać się w W. Brytanii o liczne zasiłki i zapomogi i zachodzi niewielkie ryzyko, że wzbudzą podejrzenia (władz brytyjskich). Nie ma też większego ryzyka, że będą stwarzać trudności gangom i tylko drobną część ich przychodów pozwala się im zatrzymać".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu