Świat

O tym, czy Franciszek może jechać na Białoruś, zdecyduje Moskwa

Świat


Decyzja o wizycie papieża na Białorusi leży w gestii patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. To nie nasz poziom – oświadczył zwierzchnik białoruskiej Cerkwi prawosławnej, metropolita Paweł.

- Co się tyczy wizyty papieża i każdego zwierzchnika Kościoła, to decyzja w takiej sprawie jest prerogatywą patriarchy (Moskwy i Wszechrusi Cyryla, zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej – powiedział egzarcha Białorusi, metropolita Paweł podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Mińsku z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy, które prawosławni obchodzą w tym roku wspólnie z katolikami.

- Takie decyzje nie zapadają na naszym poziomie – dodał duchowny, cytowany przez portal informacyjny Biełorusskije Nowosti.

Zaproszenie papieża "nie wystarczy"

W przeszłości hierarcha wyrażał już podobne opinie, podkreślając, że w przypadku Białorusi nie wystarczy zaproszenie papieża przez władze świeckie. W ubiegłym roku białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej mówił o tym, że trwają przygotowania do wizyty papieża, ale "to nie oznacza, że dojdzie do niej jutro czy pojutrze (…)".

- Przygotowania trwają, ale dokładnej daty nie ma - stwierdził wówczas Makiej.

Metropolita mówił również o tym, jak układają się stosunki pomiędzy Cerkwią prawosławną i Kościołem katolickim na Białorusi. - Rozmawiamy ze sobą, omijając kwestie sporne. (…) Powinniśmy robić wszystko, żeby szukać wspólnych obszarów, w których możemy i powinniśmy coś tworzyć – podkreślił hierarcha. - By nie było między nami wrogości. Chwała Bogu, ani w Rosji, ani na Białorusi nie ma gruntu dla konfrontacji - ocenił.

Terytorium kanoniczne

Egzarcha Białorusi wykluczył jednak możliwość wspólnej z katolickimi duchownymi modlitwy o pokój, którą – jak przypominają "Biełorusskije Nowosti" – zaproponował przedstawicielom prawosławia, judaizmu i islamu w grudniu ubiegłego roku zwierzchnik białoruskich katolików, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Metropolita Paweł ocenił, że jest to niemożliwe, ponieważ pomiędzy prawosławnymi i katolikami nie ma "relacji eucharystycznych".

Białoruś jest terytorium kanonicznym rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Egzarcha Paweł jest zwierzchnikiem prawosławnych na Białorusi.

Autor: tas\mtom/jb / Źródło: PAP, Naviny.by

Tagi:
Raporty: