Egipski rząd przeniesie się do nowej stolicy administracyjnej. Jest termin rozpoczęcia transferu do "inteligentnego miasta"

Źródło:
PAP, Reuters

Egipski rząd rozpocznie w grudniu proces przenoszenia biur do nowej stolicy administracyjnej kraju, położonej na wschód od Kairu - przekazał w środę rzecznik prezydenta Egiptu. Chodzi o zaawansowane technologicznie "inteligentne miasto", które budowane jest na pustyni. Zupełnie od podstaw.

Rzecznik wyjaśnił, że prezydent Abd al-Fattah as-Sisi "nakazał rządowi rozpoczęcie faktycznego przeniesienia do dzielnicy rządowej w nowej stolicy administracyjnej, począwszy od grudnia, na sześciomiesięczny okres próbny".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Inteligentne miasto"

Nowa stolica została zaprojektowana jako zaawansowane technologicznie "inteligentne miasto", aby pomieścić 6,5 miliona mieszkańców i odciążyć zatłoczony Kair. Miasto będzie obejmowało dzielnicę rządową, biznesową, dyplomatyczną. Będą też rozległe parki. Obecnie trwają prace budowlane. Stolica powstaje od podstaw na pustyni, 45 kilometrów od Nilu.

Google Maps

Realizacja megaprojektu w praktyce oznacza "narodziny nowej republiki" – zauważa Agencja Reutera.

Nowa stolica ma obejmować 700 kilometrów kwadratowych, w pierwszej fazie zostanie oddane do użytku 168 kilometrów kwadratowych. Wielki meczet i katedra, centrum konferencyjne i hotel są gotowe do oddania. Miasto będzie zużywać dziennie około 650 tysięcy metrów sześciennych wody.

Inteligentne karty, kamery na ulicach i podzielone zdania Egipcjan

Jak podaje Reuters, mieszkańcy nowej stolicy będą używać inteligentnych kart i aplikacji między innymi do otwierania drzwi i dokonywania płatności oraz korzystania z internetu z publicznych sieci Wi-Fi.

Sieć co najmniej 6 tys. kamer będzie monitorować aktywność na każdej ulicy, śledząc pieszych i pojazdy, aby regulować ruch i zgłaszać podejrzane zachowania.

Niektórzy Egipcjanie postrzegają nową stolicę jako miejsce dla elit w kraju, w którym prawie jedna trzecia populacji żyje poniżej granicy ubóstwa. Inni uważają, że tego typu impuls technologiczny jest spóźniony.

Autorka/Autor:akr

Źródło: PAP, Reuters