Egipskie władze aresztowały 15 osób w ramach śledztwa w związku z piątkowym atakiem na chrześcijańską świątynię w prowincji Giza, ok. 100 km na południe od Kairu - pisze w niedzielę agencja Reutera, powołując się na źródła w egipskich służbach bezpieczeństwa.
Według źródeł sądowych zatrzymani są oskarżeni o wszczynanie sporów na tle religijnym, działanie burzące jedność narodową i zniszczenie własności prywatnej.
- W związku z wątpliwościami co do funkcjonowania obiektu w areszcie również przebywał właściciel budynku - pisze Reuters.
Wtargnęli do świątyni
W piątek tłum kilkuset muzułmanów skandujących - jak podało w komunikacie arcybiskupstwo w Atfih - "wrogie hasła" wtargnął do znajdującej się pod miastem koptyjskiej świątyni, wzywając do zburzenia budynku. Napastnicy "zniszczyli to, co było w środku, po czym zaatakowali obecnych tam chrześcijan" - czytamy w oświadczeniu.
Jak informowała agencja EFE, z rąk napastników, którzy krzyczeli "Allahu Akbar" (Bóg jest wielki) i "zniszczymy kościoły", rany odniosły cztery osoby.
Budynek, w którym doszło do zdarzenia, został zbudowany kilkanaście lat temu i regularnie modli się w nim co najmniej 1,5 tys. Koptów, ale oficjalnie nie wydano jeszcze pozwolenia, by ten dom modlitwy przekształcić w kościół. Arcybiskupstwo informowało, że po zmianach, które zaszły w egipskim prawie w 2016 roku w kwestii budowy i renowacji świątyń, powzięto kroki w celu nadania temu miejscu statusu kościoła.
Nielegalne kościoły
Ze względu na przeszkody administracyjne - pisała AFP - wiele kościołów w Egipcie budowanych jest nielegalnie. Władze jednak przedstawiają nowe prawo jako postęp w tej dziedzinie. Jednocześnie z opublikowanego na początku grudnia raportu Egipskiej Inicjatywy na rzecz Praw Człowieka (EIPR) wynika, że w kraju wciąż brakuje konkretnych i jasnych reguł pozwalających na stosowanie nowego prawa.
Chrześcijańska mniejszość w Egipcie stanowi 10 proc. spośród ok. 92 mln mieszkańców tego w większości muzułmańskiego państwa. Według danych EFE jest w nim ok. 5 tys. kościołów. Chrześcijanie w Egipcie regularnie padają ofiarą ataków ze strony ekstremistów. W ostatnich miesiącach chrześcijańskie miejsca kultu były celem krwawych zamachów; do popełnienia większości z nich przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).
Koptowie obchodzą święta Bożego Narodzenia razem z prawosławnymi, 7 stycznia
Autor: TG//plw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 | Sherif9282