Według wstępnych nieoficjalnych wyników dwóch tur referendum konstytucyjnego, prawie 64 proc. Egipcjan zaaprobowało nową konstytucję, której projekt przygotowali islamiści.
Anonimowy członek Bractwa Muzułmańskiego, który był obecny w centrum obserwującym przebieg głosowania, ujawnił, że po przeliczeniu 95,5 proc. głosów oddanych w drugiej turze referendum, która odbyła się w sobotę, 71,4 proc. osób głosowało za nową konstytucją. Uprawnionych do głosowania było ok. 25 mln obywateli. Frekwencja wyborcza wyniosła ok. 30 proc.
Sondaże exit polls przeprowadzone przez opozycję także wykazały zwycięstwo zwolenników nowej ustawy zasadniczej. Wcześniej szacowano, że za konstytucją zagłosuje ok. 65 procent z 25 mln Egipcjan uprawnionych do udziału w referendum.
- Z naszych obliczeń wynika, że ostateczny rezultat obu tur referendum wynosi 63,8 proc. głosów "za" nową konstytucją - powiedział wspomniany członek Bractwa Muzułańskiego, które popiera projekt nowej ustawy zasadniczej.
Niska frekwencja
W przeprowadzonej tydzień temu pierwszej turze ok. 57 proc. głosujących poparło projekt. Zdaniem liberalnej, nieislamistycznej opozycji doszło do wielu nieprawidłowości. Frekwencja wyniosła ok. 32 proc.
Oficjalne wyniki całości referendum mają być opublikowane w poniedziałek. Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.
Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie. Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.
Prezydent nominuje
W sobotę wieczorem prezydent Mursi ogłosił listę 90 mianowanych przez niego członków Rady Konsultatywnej, czyli izby wyższej parlamentu.
Według źródeł w urzędzie prezydenckim, lista zawiera nazwiska głównie liberałów, chrześcijan i innych ugrupowań nie islamskich. Dwie trzecie liczącej 270 deputowanych izby wyższej zostało wybranych w wyborach na początku br. Pozostałą jedną trzecią powołuje prezydent. Mursi, wybrany na to stanowisko w czerwcu, ogłosił ich nazwiska dopiero teraz. Parlament, który opracował projekt nowej konstytucji poddany referendum, jako całość zdominowany był przez islamistów i ich sojuszników. Projekt nowej konstytucji przewiduje, że izba wyższa przejmie uprawnienia legislacyjne będące obecnie w gestii prezydenta, do czasu wyborów do nowej izby niższej, które mają odbyć się prawdopodobnie na początku przyszłego roku.
Autor: Reuters, PAP / Źródło: kcz//gak