Edward Snowden otrzymał rosyjskie obywatelstwo

Autor:
akw,
akr/kab
Źródło:
Reuters, PAP
Edward Snowden jest oskarżony w USA o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych (nagrania archiwalne)
Edward Snowden jest oskarżony w USA o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych (nagrania archiwalne)
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersEdward Snowden jest oskarżony w USA o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych (nagrania archiwalne)

Edward Snowden otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price przekazał, że były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, oskarżony w USA o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych, nadal posiada obywatelstwo amerykańskie. Dodał, że zdaniem Stanów Zjednoczonych powinien wrócić do kraju i "stawić czoła sprawiedliwości".

O tym, że Władimir Putin podpisał dekret przyznający rosyjskie obywatelstwo Edwardowi Snowdenowi, poinformował w poniedziałek Reuters. Według dokumentu obywatelstwo otrzymało też ponad 70 innych cudzoziemców.

Departament Stanu USA twierdzi, że Snowden nie stracił amerykańskiego obywatelstwa

Komentując tę informację, rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price przekazał, że "nie jest świadomy żadnych zmian w statusie Snowdena jako obywatela USA".

Jak dodał, "być może jedyna rzecz, jaka się zmieniła, to że w rezultacie jego (rosyjskiego- red.) obywatelstwa może zostać powołany, by walczyć w wojnie przeciwko Ukrainie". Price oznajmił że stanowisko USA jest niezmienne i głosi, że Snowden powinien wrócić do kraju i "stawić czoła sprawiedliwości".

Rosyjski adwokat Snowdena Anatolij Kuczerena zapewnił, że jego klienta nie obejmie częściowa mobilizacja. Argumentował w rozmowie z rosyjskimi mediami, że amerykański informatyk nie służył w siłach zbrojnych Rosji, więc nie może być wezwany.

- Edward nie służył w armii rosyjskiej, nie ma praktyki i doświadczenia służby wojskowej i nie podlega wezwaniu do armii - stwierdził.

Snowden starał się o rosyjskie obywatelsko od około dwóch lat

O staraniu się o rosyjskie obywatelstwo 39-letni Snowden informował w listopadzie 2020 roku. "Po latach rozdzielenia z rodzicami, moja żona i ja nie mamy ochoty na rozstanie z naszym synem. Dlatego w dobie pandemii i zamkniętych granic staramy się o podwójne obywatelstwo amerykańsko-rosyjskie" - pisał wtedy.

Przekonywał, że zarówno on, jak i jego żona Lindsay Mills pozostają Amerykanami i będą wychowywać swoje dziecko "w duchu amerykańskich wartości", które kochają, "łącznie z wolnością wyrażania opinii". 

Snowden i jego małżonka oczekiwali w tym czasie dziecka, które urodziło się w grudniu 2020 roku i ze względu na kraj urodzenia otrzymało obywatelstwo Rosji. Informatyk wziął ślub cywilny w 2017 roku w Rosji. Ceremonia była potajemna, a Snowden poinformował o nim w wywiadzie we wrześniu 2019 roku.

Amerykanin jesienią 2019 roku nazwał Rosję "krajem, którego nie wybierał", powołując się na to, że był w drodze do Ameryki Łacińskiej, gdy władze USA anulowały jego paszport. W wywiadzie dla dziennika "Die Welt" Snowden wspominał, że liczy na azyl w Niemczech.

Ujawnienie tajnych informacji i ucieczka z USA

Edward Snowden to były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), oskarżony w USA o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych, za co grozi do 30 lat więzienia.

Informatyk z NSA w czerwcu 2013 roku ujawnił mediom tajne dokumenty, które pokazywały krajowe i międzynarodowe działania inwigilacyjne NSA prowadzone na szeroką skalę. W tym samym roku Snowden uciekł ze Stanów Zjednoczonych. Jak przypomniała rosyjska gazeta "Wiedomosti", w drodze do Hongkongu informatyk "utknął" w strefie tranzytowej podmoskiewskiego lotniska Szeremietiewo i w sierpniu otrzymał tymczasowy azyl w Rosji. W październiku 2020 roku rosyjskie agencje informowały, że Snowden otrzymał zezwolenie na bezterminowy pobyt.

Amerykańskie władze od lat domagały się powrotu Snowdena, aby stanął przed sądem karnym pod zarzutem szpiegostwa, wniesionym w 2013 roku.

Autor:akw, akr/kab

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości