Rozmowa telefoniczna Dudy i Zełenskiego. "Życzenia sprawiedliwego pokoju"

Źródło:
PAP
Zełenski: świętujemy 32 lata nieprzerwanej niepodległości, która trwa dalej
Zełenski: świętujemy 32 lata nieprzerwanej niepodległości, która trwa dalejTVN24
wideo 2/26
Zełenski: świętujemy 32 lata nieprzerwanej niepodległości, która trwa dalejTVN24

Z okazji Dnia Niepodległości prezydent Andrzej Duda przekazał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu życzenia sprawiedliwego pokoju - poinformowała kancelaria prezydenta. Wyraził jednocześnie nadzieję, że za rok Ukraina będzie świętować ten dzień znów prawdziwie niepodległa – wolna od rosyjskiej agresji.

O rozmowie prezydentów Dudy i Zełenskiego Kancelaria Prezydenta poinformowała w czwartek na platformie X (dawniej Twitter).

"Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Z okazji Dnia Niepodległości prezydent Duda przekazał prezydentowi Ukrainy życzenia sprawiedliwego pokoju, wyrażając jednocześnie nadzieję, że za rok Ukraina będzie świętować ten dzień znów prawdziwie niepodległa – wolna od rosyjskiej agresji" - przekazała KPRP.

We wpisie przypomniano, że "Polska była pierwszym europejskim krajem, który uznał niepodległość Ukrainy 32 lata temu".

Zełenski: zawsze miło jest porozmawiać z Andrzejem Dudą

Za życzenia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy podziękował polskiemu prezydentowi Wołodymyr Zełenski. "Jestem wdzięczny narodowi polskiemu za całe wsparcie" - napisał w czwartek w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy.

"Zawsze miło jest porozmawiać z Andrzejem Dudą. Dziękuję za ciepłe życzenia z okazji Dnia Niepodległości" - zaznaczył. Zełenski dodał, że w 1991 roku Polska od razu po referendum uznała niepodległość Ukrainy. "Była liderem wtedy i pozostaje liderem obecnie" - ocenił ukraiński przywódca. "Jestem szczerze wdzięczny polskiemu narodowi za całe wsparcie" - podkreślił.

Proklamowanie Aktu Niepodległości

Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości w rocznicę proklamowania Aktu Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. 1 grudnia 1991 roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Już dzień później Polska uznała niepodległość Ukrainy, jako pierwszy kraj na świecie.

W czwartek mija także półtora roku od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Wkroczenie rosyjskich wojsk 24 lutego 2022 roku zapoczątkowało otwarty etap wojny, która ciągnie się od wiosny 2014 roku. Konflikt zbrojny został wówczas wywołany, gdy utrzymywane przez Moskwę bojówki proklamowały na wschodzie Ukrainy dwie tzw. republiki ludowe, doniecką i ługańską.

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: