Amerykanie udaremnili przerzut broni i amunicji dla rebeliantów Huti w Jemenie

Źródło:
PAP

Dowództwo V Floty Marynarki Wojennej USA udaremniło przerzut broni dla rebeliantów Huti w Jemenie. Dostawa radzieckich karabinów automatycznych typu kałasznikow pochodziła najprawdopodobniej z Iranu.

Łodzie patrolowe amerykańskiej floty zatrzymały bezpaństwowy kuter rybacki, który przewodził 1400 karabinów typu AK-47 i 227 tysięcy sztuk amunicji.

Pięciu członków załogi statku, który został zatrzymany przez amerykańskie łodzie patrolowe, pochodziło z Jemenu. Mężczyźni zostaną deportowani do tego kraju. W komunikacie dowództwa V Floty podano, że marynarka USA zatopiła statek po usunięciu zeń załogi i nielegalnego ładunku.

Dostawa radzieckich karabinów automatycznych typu Kałasznikow pochodziła najprawdopodobniej z Iranu, który aktywnie wspiera szyickich rebeliantów w Jemenie. Bezpośrednie lub pośrednie dostarczanie uzbrojenia, a także sprzedaż dla rebeliantów Huti stanowi pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i systemu sankcji nałożonych przez USA.

Amerykański krążownik rakietowy USS Monterey (CG-61) przechwycił w maju tego roku dziesiątki zaawansowanych przeciwpancernych pocisków sterowanych rosyjskiej produkcji, tysiące chińskich karabinów szturmowych Type 56 oraz setki karabinów maszynowych PKM, karabinów snajperskich i granatników z bezpaństwowego statku przepływającego przez Morze Arabskie.

Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku. Międzynarodowa koalicja krajów, gdzie dominują sunnici: Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a której przewodzi Arabia Saudyjska, od 2015 roku walczy w Jemenie ze wspieranymi przez szyicki Iran Huti pod hasłem przywrócenia jurysdykcji legalnych władz na całym terytorium Jemenu. Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie kraju.

Mimo rywalizacji i napiętych relacji na linii Rijad - Teheran władze obu krajów rozpoczęły parę miesięcy temu rozmowy w związku z próbami powrotu do porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem i koniecznością uregulowania konfliktu w Jemenie w obliczu fiaska inicjatyw ONZ.

Autorka/Autor:tas/mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: