"Konstruktywna i merytoryczna" rozmowa Trumpa i Putina o kontroli zbrojeń

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
Reuters, PAP
Szef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce
Szef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce
Twitter/@EsperDoD
Twitter/@EsperDoDSzef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce

Kwestie stabilności strategicznej, kontroli zbrojeń i odbudowy światowej gospodarki były tematami czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina. 

- Prezydent Donald Trump ponownie wyraził swoją nadzieję na uniknięcie kosztownego, trójstronnego wyścigu zbrojeń pomiędzy Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Oczekuje także postępów w zbliżających się negocjacjach dotyczących kontroli zbrojeń w Wiedniu - powiedział w czwartek rzecznik prasowy Białego Domu Judd Deere, po zakończonej rozmowie telefonicznej pomiędzy Trumpem a Władimirem Putinem.

Strona rosyjska podała, że prezydenci mówili też o "dużym znaczeniu", jakie ma propozycja Moskwy, by zwołać szczyt pięciu państw - stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Chin, Francji, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii) na temat "szerokiego kręgu problemów bezpieczeństwa międzynarodowego". Obie strony opowiedziały się za rozwojem współpracy handlowo-gospodarczej Rosji i USA, rozmowa była, jak podał Kreml, "konstruktywna i merytoryczna" i prezydenci zapowiedzieli dalsze kontakty na różnych szczeblach.

Liderzy Rosji i USA wymienili się także życzeniami w związku z 45. rocznicą misji Sojuz-Apollo, czyli pierwszego załogowego lotu kosmicznego zrealizowanego wspólnie przez Stany Zjednoczone i ZSRR - podał Kreml.

Kreml zaznaczył także, że liderzy rozmawiali także o irańskim programie nuklearnym. "Po obu stronach została podkreślona potrzeba wspólnych wysiłków na rzecz utrzymania stabilności w regionie oraz globalnego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej" - zaznaczono w komunikacie. Prezydenci "potwierdzili aktualność konsultacji dwustronnych w tych kwestiach, w tym na temat układu nowy START" - czytamy w dokumencie.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że wątek irański w rozmowie Trumpa i Putina nie został wspomniany w komunikacie Białego Domu. Zwrócono jedynie uwagę, że obaj prezydenci omawiali sposoby na walkę z koronawirusem w czasie odmrażania światowej gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ: USA i Rosja rozpoczną rozmowy o kontroli zbrojeń nuklearnych. "Chiny są również zaproszone"

Propozycja trójstronnego porozumienia

Stany Zjednoczone pod koniec czerwca wyraziły nadzieję na rychłą drugą turę rozmów z Rosją o kontroli strategicznych zbrojeń nuklearnych, np. pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Rokowania prowadzone są w Wiedniu. Nowy Układ o Redukcji Zbrojeń Strategicznych (START), tzw. nowy START wygasa w lutym 2021 roku. Jest to obecnie jedyny obowiązujący jeszcze między USA i Rosją układ rozbrojeniowy. Rosja zaproponowała jego przedłużenie, ale prezydent Trump chce, aby był to układ trójstronny z udziałem Chin, czemu Rosja się sprzeciwia.

Agencja Reutera zaznacza, że chiński arsenał liczący około 300 głowic nadal pozostaje w cieniu w porównaniu z zasobami amerykańskimi czy rosyjskimi.

Jednak chińskie władze są przeciwne przystąpienia do porozumienia - przypomina Reuetrs. Na początku lipca jeden z chińskich dyplomatów stwierdził, że przystąpienie do rozmów z Rosją i USA byłoby możliwe tylko wtedy, gdy Stany Zjednoczone byłyby gotowe zredukować swój arsenał do poziomu chińskiego, który jest dwudziestokrotnie niższy.

Układ nowy START może być przedłużony na okres do pięciu lat za zgodą obu stron. W razie jego wygaśnięcia USA i Rosja mogłyby po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat rozbudowywać swój arsenał broni nuklearnej bez żadnej kontroli.

Autor:tmw\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości