Dieudonne M'bali M'bali niemile widziany. Za gest "quenelle"

Wikipedia CC0 1.0 | Copyleftkomik

Burmistrzowie wielu francuskich miast zakazali występów komika Dieudonne M'bali M'bali znanego z antysemickich i rasistowskich wystąpień. M'bala zasłynął też z propagowania prowokacyjnego gestu zwanego "odwróconą swastyką" i negowania Holokaustu.

Burmistrzowie Nantes, Tours, Bordeaux i innych miast, niezależnie od swych afiliacji politycznych, zakazali publicznych występów M'bali M'bali (imię sceniczne Dieudonne), które miały rozpocząć się w czwartek. Międzynarodowe media zwróciły uwagę na francuskiego komika w ubiegłym tygodniu, gdy jego sympatyk, francuski piłkarz Nicolas Anelka, wykonał podczas meczu w Wielkiej Brytanii gest zwany odwróconą swastyką, który wymyślił i spopularyzował Dieudonne. Gest ten, zwany po francusku "quenelle", ma zdaniem licznych krytyków Dieudonne konotację antysemicką.

Głos zabrał Hollande

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że występy Dieudonne to "prowokacyjny show, służący otwartemu promowaniu idei antysemickich".

Minister spraw wewnętrznych Manuel Valls wezwał do wprowadzenia zakazu wystąpień Dieudonne po skandalizującym zachowaniu Anelki oraz publicznej wypowiedzi M'bali, który powiedział o francuskim dziennikarzu żydowskiego pochodzenia, że "komory gazowe to (...) dla niego za mało".

"Żydowskie spiski i charyzma Osamy"

Czarny Dieudonne, którego ojciec pochodził z Kamerunu, zaczął karierę jako lewicujący artysta sceniczny, z ambicjami politycznymi, walczący z przejawami rasizmu. Przez pewien czas usiłował być rzecznikiem czarnych obywateli Francji i ich organizacji Rady Przedstawicielskiej Czarnych Stowarzyszeń, ale jego ekstremalne poglądy sprawiły, że został odrzucony przez tę społeczność. W 2004 roku usiłował wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy skrajnie lewicowej partii "Euro-Palestyna", którą jednak szybko opuścił.

Również w tym okresie Dieudonne zasłynął jako zwolennik teorii głoszącej, że zamachy z 11 września 2011 roku były żydowskim spiskiem; ogłosił wówczas, że "woli charyzmę Osamy bin Ladena, od charyzmy (prezydenta) George'a W. Busha".

M'bala z lewa na prawo

Z czasem M'bala zmienił poglądy na skrajnie prawicowe, antysemickie i rasistowskie. Zaprzyjaźnił się blisko z liderem ultraprawicowego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Penem. Związał się ze środowiskami słynącymi z negowania Holokaustu. Sam Dieudonne nazwał wspominanie Shoah "pamięciową pornografią". Zwolennicy Dieudonne zaczęli się fotografować wykonując gest "quenelle" w takich miejscach, jak berliński Pomnik Pomordowanych Żydów Europy i przed bramą Auschwitz.

We wrześniu dwóch francuskich żołnierzy zostało ukaranych za pokazywanie "quenelle" przed paryską synagogą. Poparcie dla Dieudonne zadeklarowały władze Iranu, a nawet, w maju ubiegłego roku, słynny terrorysta Carlos "Szakal". Minister Manuel Valls nazwał publiczne występy Dieudonne "spektaklami, które nie mają nic wspólnego z kreacją artystyczną", lecz przypominają "zebrania polityczne, podczas których Dieudonne epatuje nienawiścią do Żydów" - pisze "Le Point". Valls wystosował też na kilka dni przed tournée M'bali pisma do władz miejskich, wyjaśniając podstawy prawne do odwołania występów Dieudonne.

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC0 1.0 | Copyleft

Pozostałe wiadomości