Świat

Dick Cheney: wróćmy do programu tarczy antyrakietowej w Polsce

Świat

mda.milKiedy tarcza w Polsce?

Dick Cheney, wiceprezydent USA w administracji George'a W. Busha, uważa, że na tle innych światowych przywódców Barack Obama wypada słabo w kontekście kryzysu na Ukrainie. Cheney wezwał też do powrotu do idei budowy tarczy antyrakietowej w Polsce.

W programie "Face the Nation" telewizji CBS były wiceprezydent powiedział, że Obama stracił wiarygodność wśród swoich sojuszników. - Stworzyliśmy obraz słabości, braku decyzyjności nie tylko dla Rosjan, ale dla całego świata - argumentował.

Teraz, przekonywał Cheney, Obama powinien wrócić do planów umieszczenia w Europie elementów obrony przeciwrakietowej. Przypomniał, że pomysł administracji Busha został wstrzymany w 2009 roku.

- Wróćmy do programu tarczy antyrakietowej w Polsce, Władimir Putin bardzo się tym przejmuje, prowadźmy wspólne manewry wojskowe z przyjaciółmi z NATO tuż przy rosyjskiej granicy, zaoferujmy sprzęt i szkolenie ukraińskiej armii - powiedział Cheney. - Dajmy znać zwłaszcza naszym przyjaciołom w Europie, że wywiążemy się z naszych zobowiązań, że gwarantujemy to, co jest obecnie poddawane w wątpliwość - dodał.

Tarcza antyrakietowa

Amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

W listopadzie 2013 roku podczas wizyty w Polsce sekretarz stanu USA John Kerry zapewnił, że polska część amerykańskiej tarczy antyrakietowej powstanie do 2018 roku.

Autor: pk\mtom / Źródło: CBS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mda.mil

Tagi:
Raporty: