Chiny stracą miano najludniejszego państwa świata - szacuje ONZ. Zdaniem ekspertów Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA) w nadchodzących miesiącach zostaną one wyprzedzone przez Indie. Wyniki ich analizy znalazły się w opublikowanym 10 kwietnia raporcie, którego opracowaniem podzielił się w środę PAP.
Zdaniem demografów w najbliższym czasie liczba ludności w Indiach przekroczy 1,428 miliarda osób. Państwo to stanie się więc najludniejszym na świecie, prześcigając najludniejsze dotąd Chiny, których populacja ma wówczas liczyć ponad 1,425 miliarda osób. Na trzecim miejscu mają uplasować się Stany Zjednoczone z liczbą ludności szacowaną na 340 milionów. - To okazja do świętowania naszej różnorodności, uznania naszego wspólnego człowieczeństwa i podziwiania postępów w dziedzinie zdrowia, które wydłużyły życie i radykalnie zmniejszyły śmiertelność matek i dzieci – przekazał w oświadczeniu sekretarz generalny ONZ António Guterres, odnosząc się do wyników opracowania UNFPA.
Indie staną się najludniejszym krajem świata, wyprzedzą Chiny
Początkowe przewidywania ekspertów UNFPA wskazywały, że Indie staną się najbardziej zaludnionym krajem jeszcze w kwietniu tego roku. W najnowszym raporcie, opublikowanym 10 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ludności, nie sprecyzowali oni jednak, kiedy dokładnie ma do tego dojść. Jak tłumaczą, ze względu na niepewność indyjskich i chińskich danych demograficznych, nie jest to możliwe. Według Reutersa wynika to z faktu, iż ostatni raz spis powszechny w Indiach przeprowadzony został 12 lat temu - zaplanowany na 2021 spis został bowiem odroczony z uwagi na pandemię COVID-19.
Choć zarówno w przypadku Indii, jak i Chin obserwowany jest spadek tempa wzrostu liczby ludności, mieszkańcy obu tych państw będą stanowić ponad jedną trzecią światowej populacji. Zdaniem specjalistów ONZ do 2050 roku za ponad połowę przewidywanego wzrostu liczby światowej ludności odpowiadać będzie osiem państw - Kongo, Egipt, Etiopia, Indie, Nigeria, Pakistan, Filipiny i Zjednoczona Republika Tanzanii.
ZOBACZ TEŻ: Populacja Chin zmniejszyła się w 2022 roku po raz pierwszy od wczesnych lat 60. XX wieku
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Dipak Shelare / Shutterstock