Premier Słowacji w Davos: jeżeli Ukraina upadnie, przyjdzie kolej na nas

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że jeśli Ukraina upadnie, to przyjdzie kolej na Słowację. Premier tego kraju uznał, że kompromisy zawierane z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem spowodowały wojnę na Ukrainie.

Eduard Heger wziął w Davos udział w dyskusji panelowej z premierami Holandii i Irlandii, Markiem Rutte i Michealem Martinem, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą i szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

"Jeśli Ukraina upadnie, to przyjdzie kolej na nas" - powiedział w czasie dyskusji.

Premier Słowacji: kompromisy z Putinem doprowadziły do wojny

Skrytykował kraje Unii Europejskiej za zbytnie uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych. - W gruncie rzeczy zbyt długo handlowaliśmy naszymi zasadami za tani gaz i ropę. Kompromisy z Putinem doprowadziły do wojny na Ukrainie, w której giną ludzie - powiedział Heger.

- Ukraińcy przelewają krew za nasze wartości, abyśmy my nie musieli tego robić - dodał.

Heger wezwał Unię Europejską do podjęcia współpracy z Ukrainą i krajami Bałkanów Zachodnich, aby ułatwić im akcesję do UE. Uznał, że Ukraina jest gotowa spełnić kryteria, na podstawie których może przystąpić do Unii. Ukraińcy potrzebują naszej pomocy. Pokażmy, że jesteśmy odważni - zaapelował premier Słowacji.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości