Myśliwce dla Ukrainy. "Potrzebuje samolotów bojowych bardziej niż kiedykolwiek"

Źródło:
PAP
Stoltenberg: Ukraina zbliża się do NATO
Stoltenberg: Ukraina zbliża się do NATO TVN24
wideo 2/3
Stoltenberg: Ukraina zbliża się do NATO TVN24

Ukraina potrzebuje samolotów bojowych bardziej niż kiedykolwiek, jeśli ma wygrać wojnę - powiedział w sobotę minister obrony Danii Troels Lund Poulsen. Dodał, że Dania jest gotowa przekazać Ukrainie myśliwce F-16. Ale postawił warunek.

- Chcę podkreślić, że nie wyobrażam sobie, abyśmy nie wsparli Ukrainy myśliwcami - mówił Poulsen w swoim przemówieniu podczas festynu politycznego "Spotkanie ludu" na Bornholmie.

Według duńskiego ministra obrony "Ukraina potrzebuje samolotów bojowych bardziej niż kiedykolwiek, jeśli ma wygrać wojnę". - I dotyczy to również duńskich myśliwców - podkreślił.

Minister zaznaczył, że jego kraj jest gotowy przekazać Ukrainie F-16 "jeśli w darowiźnie wezmą udział także inne kraje, a Stany Zjednoczone wyrażą na to zgodę".

Duńskie myśliwce F-16Ministerstwo Obrony Danii

Dania będzie szkolić ukraińskich pilotów obsługi samolotów F-16

Jak podają duńskie media, sobotnim oświadczeniem Poulsen "idzie krok dalej" w rozważaniach na temat zakresu wsparcia dla Ukrainy.

Czytaj też: Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Polityk na początku tygodnia poinformował, że Dania będzie szkolić ukraińskich pilotów obsługi samolotów F-16 w bazie lotniczej Skrydstrup na Półwyspie Jutlandzkim.

Dania posiada 43 myśliwce F-16, z czego 30 służy celom obronnym.

Duńskie myśliwce F-16U.S. Air Forces Central Command Public Affairs

Autorka/Autor:jr/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Danii