Przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy ponownie potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy i bezzwłocznego wycofania stamtąd ciężkiego uzbrojenia - ogłosił w komunikacie francuski pałac prezydencki.
Prezydenci Ukrainy Petro Poroszenko, Rosji Władimir Putin i Francji Francois Hollande oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas rozmowy telefonicznej omówili także "przygotowania do wyborów lokalnych w Donbasie, które powinny odbyć się na początku przyszłego roku".
Rozmowa liderów państw tzw. czwórki normandzkiej trwała prawie dwie godziny.
Była to pierwsza rozmowa przywódców od ich spotkania w Paryżu z 2 października. W komunikacie napisano, że "podkreślili oni znaczenie pełnego wprowadzania w życie w 2016 r. porozumień z Mińska".
Przywódcy ustalili, że na spotkaniu, które ma się odbyć najpóźniej na początku lutego, ministrowie spraw zagranicznych "podsumują wprowadzanie w życie pakietu z Mińska".
Znaczenie dalszych prac
Przedłużenie na rok 2016 terminu realizacji ustaleń z Mińska nie jest niespodzianką. Od września na wschodzie Ukrainy utrzymuje się rozejm, ale dochodzi do sporadycznych starć między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi, a wiele z punktów porozumienia nie zostało jeszcze w pełni wprowadzonych w życie - komentuje agencja Reutera.
Pierwotnie porozumienie miało zostać wdrożone do końca 2015 roku, a kulminacją miało być odzyskanie przez Ukrainę pełnej kontroli nad granicą z Rosją.
Relacjonując środowe rozmowy, Kreml zaznaczył, że w ich trakcie podkreślono znaczenie dalszych prac tzw. grupy kontaktowej i polecono ministrom spraw zagranicznych Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy, by na początku przyszłego roku dokonali oceny realizacji mińskich porozumień.
Czwórka normandzka zaapelowała do grupy kontaktowej o zaktywizowanie na początku roku dyskusji na temat sposobu przeprowadzenia wyborów w poszczególnych regionach obwodów donieckiego i ługańskiego - poinformowała służba prasowa prezydenta Ukrainy. Petro Poroszenko zaproponował, by na czas procesu wyborczego skierować do Donbasu specjalną misję Unii Europejskiej.
Poroszenko poruszył też w rozmowie z przywódcami czwórki normandzkiej kwestię uwolnienia ukraińskich zakładników nielegalnie przetrzymywanych w Rosji, w tym nawigatorki Nadii Sawczenko i reżysera Ołeha Sencowa.
Wzrost napięcia w Donbasie
Porozumienia pokojowe z Mińska, podpisane na początku lutego 2015 r. dzięki francusko-niemieckiej mediacji, przyczyniły się do praktycznego zakończenia aktywnej fazy walk na wschodzie Ukrainy.
W ostatnich dniach zaobserwowano jednak wzrost napięcia w Donbasie. W walkach zginęły trzy osoby - ukraiński żołnierz i dwóch cywilów.
Wcześniej Kijów i rebelianci porozumieli się w sprawie kolejnego rozejmu - tym razem na Nowy Rok.
Oprócz zawieszania broni i przejęcia przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosją, porozumienia z Mińska przewidują też przeprowadzenie wyborów samorządowych w Donbasie. Kijów powinien przeprowadzić reformę konstytucyjną na Ukrainie, by dać więcej autonomii terenom opanowanym przez separatystów i zorganizować te wybory.
Konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od kwietnia 2014 r. Według najnowszego raportu Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zginęło w nim ponad 9 tys. osób, a ponad 20 tys. zostało rannych.
Autor: tas/ja, mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru