Rosyjski czołg T-90M zniszczony w Ukrainie. Jak wygląda i działa

Autor:
pp
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Spider's Web
Zniszczone rosyjskie czołgi T-80 i T-90 w Ukrainie (nagranie z 2 maja)
Zniszczone rosyjskie czołgi T-80 i T-90 w Ukrainie (nagranie z 2 maja)Twitter/Raging545
wideo 2/23
Twitter/Raging545Zniszczone rosyjskie czołgi T-80 i T-90 w Ukrainie (nagranie z 2 maja)

Media społecznościowe obiegło zdjęcie zniszczonego pod Charkowem czołgu T-90M - najnowszej rosyjskiej modyfikacji. Miało do tego dojść zaledwie kilka dni po tym, jak czołg po raz pierwszy został zauważony na zdjęciach z Ukrainy.

Jak podkreślił portal Spider's Web, serwis internetowy poświęcony tematyce technologicznej, wrak został zidentyfikowany przez autorów bloga Oryx, zespół specjalistów, którzy identyfikują i prowadzą statystykę strat armii ukraińskiej i rosyjskiej.

"Rosja właśnie straciła swój pierwszy czołg T-90M pod Charkowem. Jego zniszczenie nastąpiło zaledwie kilka dni po tym, jak ten wariant został po raz pierwszy zauważony w Ukrainie" - napisano na Twitterze.

Spider's Web zwrócił uwagę, że czołg T-90M pojawił się na zdjęciach w Ukrainie pod koniec kwietnia. Na fotografiach z okolic Charkowa czołg przykryty jest systemem maskującym Nakidka.

Nakidka to specjalny materiał, który według Rosjan ma eliminować możliwość użycia precyzyjnie naprowadzanej broni. Ma teoretycznie zmniejszać szanse wykrycia w dzień i w nocy o 30 procent, trafienia pocisków naprowadzanych na podczerwień trzykrotnie, a przez radar sześciokrotnie.

Czołg T-90M

T-90M to najnowsza modyfikacja T-90, nad którą prace rozpoczęto w 2004 r. Czołg produkowany jest w firmie Urałwagonzawod w Niżnym Tagile na Uralu. Armia rosyjska posiada od 40 do 70 czołgów w tej wersji.

Jak podał Spider's Web, czołg T-90M, w porównaniu do wersji podstawowej, przeszedł głęboką modernizację, jeśli chodzi o możliwości na polu walki. Pojawił się między innymi peryskop dowódcy PK PAN - 360 stopni z urządzeniem termowizyjnym, celownik PNM Sosna-U dla działonowego i nowy komputer kierowania ogniem Kalina z systemem nawigacji GLONASS i zintegrowanym systemem informacji bojowej.

Czołg T-90MShutterstock

Według portalu T-90M miał być czołgiem, który usuwa wszystkie dotychczasowe wady rosyjskich czołgów związane z karuzelą, czyli automatem do przechowywania i ładowania amunicji. Do tej pory amunicja była ulokowana tak, że niemal każde przebicie pancerza kończyło się efektywnym wybuchem zgromadzonych pod wieżą pocisków. Kończy się to potężną eksplozją, podczas której wieża odlatuje czasem na kilkadziesiąt metrów. Załoga nie ma w takim przypadku najmniejszych szans na przeżycie.

W T-90M przeprojektowano automat, który miał być dużo bezpieczniejszy.

Ukraiński wywiad: z powodu sankcji w Rosji kończy się produkcja nowych czołgów

W połowie kwietnia wywiad ukraiński poinformował, że z powodu zachodnich sankcji w Rosji kończy się produkcja nowego sprzętu, w tym czołgów T-90 i T-14. "W Federacji Rosyjskiej kończy się produkcja nowych czołgów z powodu problemów finansowych i braku części z importu. Rosyjski Urałwagonzawod stara się przezwyciężyć kryzys będący skutkiem wprowadzenia sankcji" – podał wywiad. Urałwagonzawod (historycznie Uralska Fabryka Wagonów) to największy w Rosji i jeden z największych na świecie producent czołgów.

Jak podkreślono, od początku wojny przedsiębiorstwo boryka się z problemami finansowymi. Wśród problemów znacząco utrudniających "produkcję większości rodzajów sprzętu wojskowego" wymieniono: podniesienie odsetek od kredytów, brak środków na spłacanie kredytów walutowych, wzrost cen materiałów i elementów składowych (w tym stali pancernej).

Próbując znaleźć rozwiązanie problemów finansowych, firma m.in. żąda 100-procentowej przedpłaty za kontrakty państwowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: tvn24.pl, PAP, Spider's Web

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości