Członek Knesetu: Zakaz obrzezania w Europie? Będziemy to robić w ambasadach

Członek Knesetu zapowiedział, że w przypadku zakazu obrzezania ten religijny rytuał będzie przeprowadzany na terenie ambasadshutterstock.com

- Jeśli państwa europejskie zakażą obrzezania, rytuał ten będzie przeprowadzany w izraelskich ambasadach - zapowiada Yoel Razvozov, przewodniczący komisji ds. imigracji i diaspory w Knesecie.

- Jeśli pojawi się taka konieczność, to poinstruujemy nasze ambasady w Europie, żeby przeprowadzały obrzędy obrzezania w swoich siedzibach, które są suwerenną własnością Izraela - oświadczył Razvozov. Parlamentarzysta pokreślił, że na członkach Knesetu spoczywa szczególna odpowiedzialność za obronę żydowskich tradycji.

Dokument, który oburzył Izrael

Razvozov odniósł się w ten sposób do rezolucji, którą na początku października przyjęło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. W dokumencie tym stwierdzono, że obrzezanie chłopców jest "pogwałceniem integralności cielesnej dzieci" i powinno zostać zabronione. Chociaż rezolucja jest niewiążąca, to wywołała oburzenie Izraela. Prezydent Szimon Peres wystosował list do sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjorna Jaglanda, w którym wezwał do "przemyślenia" dokumentu. Sekretarz uspokoił Peresa, że obrzezanie mężczyzn ma inną kwalifikację prawną niż obrzezanie kobiet i dlatego nie ma możliwości zakazania tego obrzędu.

Zdaniem Razvozova dyskusja o jakichkolwiek zmianach prawnych, które zagroziłyby tradycjom żydowskim, powinna być zduszona w zarodku. - Trzeba zrozumieć, że mówimy nie tylko o wierzeniach bardziej religijnych odłamów judaizmu, ale o ogóle Żydów, którzy chcą zachować swoją tradycję - tłumaczył parlamentarzysta. Zapewnił, że Kneset wykorzysta wszelkie dyplomatyczne środki, żeby zapobiec zakazowi obrzezania.

Ronen Hoffman, przedstawiciel Knesetu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, dodał, że należy spodziewać się fali antysemickiego ustawodawstwa w Europie. - Istnieje ryzyko, że przedstawiciele parlamentów narodowych, którzy zasiadają w Zgromadzeniu, będą domagać się wprowadzenia w swoich krajach podobnych przepisów - tłumaczył. - Trzeba się temu przeciwstawić - podsumował Hoffman.

Autor: kk//gak / Źródło: Israel Hayom, JPost.com

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com