Czeski rząd uchwalił nowelizację ustawy o broni i amunicji, w tym między innymi skrócenie czasu obowiązywania zezwoleń na broń z obecnych 10 do 5 lat, udostępnienie rejestrów broni lekarzom i zwiększenie uprawnień policji wobec posiadaczy broni.
Jak zaznaczyły władze, jest to odpowiedź na niedawne tragiczne wydarzenia w kraju zlińskim na wschodnich Morawach. W lutym w restauracji w mieście Uhersky Brod 8 osób zostało zastrzelonych przez lokalnego mieszkańca, który następnie popełnił samobójstwo. 63-letni zabójca był niekarany i posiadał broń legalnie.
Zmiana prawa to także reakcja na wybuch dziesiątek ton wojskowej amunicji w wynajmowanym przez prywatną firmę składzie w miejscowości Vrbietice w październiku ubiegłego roku, co spowodowało dwie ofiary śmiertelne.
Badania lekarskie co 5 lat
"Rząd uchwalił dziś ważną nowelizację ustawy o broni palnej i amunicji. Jest ona efektem audytu przepisów, który po tragicznych wydarzeniach we Vrbieticach i Uherskim Brodzie przeprowadziło ministerstwo spraw wewnętrznych" - głosi wydany przez premiera Bohuslava Sobotkę komunikat prasowy. Zaproponowane zmiany w ustawie muszą zatwierdzić obie izby parlamentu.
Minister zdrowia Svatopluk Niemeczek powiedział dziennikarzom, że celem nowelizacji jest ulepszenie systemu kontroli i egzekwowania kryteriów wymaganego stanu zdrowotnego posiadaczy zezwoleń na broń. Wszyscy posiadacze broni będą musieli co pięć lat poddawać się badaniom lekarskim.
Niemeczek dodał, iż lekarze będą decydować, czy dana osoba powinna także przejść testy psychologiczne. Ze względu na ograniczone możliwości nie da się ich rozciągnąć na wszystkich posiadaczy broni, gdyż wymagałoby to 60 tys. ekspertyz rocznie.
Większe uprawnienia dla policji
Projekt nowelizacji zapewnia lekarzom dostęp do centralnego rejestru broni, by wiedzieli, czy ich pacjent legitymuje się zezwoleniem na broń. W przypadku ludzi leczących się u innego lekarza niż ten, który uznał ich za nadających się do posiadania broni, policja będzie mogła decydować, kto z nich ma wydać opinię o zasadności przedłużenia zezwolenia.
Nowelizacja ma również dać policji większe możliwości konfiskowania w uzasadnionych przypadkach broni i amunicji osobom, których zezwolenie na broń wygasło. Przewiduje ponadto wprowadzenie specjalnych licencji dla firm zajmujących się obrotem amunicją i certyfikatów dla ich pracowników.
W liczącej 10,5 mln mieszkańców Republice Czeskiej pozwolenie na broń miało w ubiegłym roku 292 tys. ludzi, w tym 62 tys. w związku z wykonywaną pracą.
Autor: pk\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: policja