Premier Czech wysyła przesłanie "dzielnym obrońcom Ukrainy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Dr Małgorzata Bonikowska o znaczeniu wsparcia zachodniego dla Ukrainy w czasie rosyjskiej agresji
Dr Małgorzata Bonikowska o znaczeniu wsparcia zachodniego dla Ukrainy w czasie rosyjskiej agresji TVN24
wideo 2/22
Dr Małgorzata Bonikowska o znaczeniu wsparcia zachodniego dla Ukrainy w czasie rosyjskiej agresji TVN24

Na front ukraiński trafi zmodernizowany czołg T-72 ze specjalnym przesłaniem od premiera Czech Petra Fiali. Szef czeskiego rządu napisał na sprzęcie "dzielnym obrońcom Ukrainy". Czołgi T-72 dla Ukrainy modernizowane są w Czechach na koszt USA i Holandii.

Z firmy Excalibur Army na Ukrainę trafiają czołgi T-72 oraz systemy artyleryjskie, wyrzutnie rakietowe i bojowe wozy piechoty. - Ta czesko-amerykańsko-holenderska działalność, koordynowana przez czeskie ministerstwo obrony, jest modelowym przykładem międzynarodowej współpracy obronnej – powiedział Petr Fiala i dodał, że prace są konsultowane ze stroną ukraińską.

- Współpraca przynosi konkretne korzyści wszystkim zaangażowanym: z jednej strony wzmacniane są zdolności obronne Ukrainy, od których powodzenia zależy globalne bezpieczeństwo, a jednocześnie Czechy wzmacniają zdolności obronne na swoim terytorium – stwierdził czeski premier.

W poniedziałkowym wpisie na Twitterze Fiala poinformował, że "napisał krótką wiadomość dzielnym obrońcom Ukrainy" na czołgu T-72, który pojedzie na Ukrainę. "Wierzę, że Ukraińcy wygrają w walce z rosyjskim agresorem" - dodał szef czeskiego rządu.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Firma dostarczyła pierwsze wyrzutnie rakietowe na Ukrainę kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej agresji 24 lutego 2022 roku. Rzecznik holdingu zbrojeniowego Czechoslovak Group, która jest właścicielem Excalibur Army, Andrej Czirtek poinformował, że w ubiegłym roku na Ukrainę dostarczono 100 sztuk sprzętu.

Firma, której całkowita sprzedaż wzrośnie kilkakrotnie rok do roku planuje rozbudowę, powiedział Czirtek. Ma powstać nowa hala produkcyjna o wartości ponad 20 milionów euro. W ciągu ostatnich dwóch lat fabryka zwiększyła liczbę pracowników o 200 osób, do 620.

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Peter Fiala/Twitter

Tagi:
Raporty: