Czasu coraz mniej, mogą nie zdążyć. Ale najważniejsze jest "dobre porozumienie"

Zdążą przed 30 czerwca z irańskim porozumieniem?
Zdążą przed 30 czerwca z irańskim porozumieniem?
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatIrańczycy zdobędą się na porozumienie?

Amerykańscy negocjatorzy widzą szanse powodzenia na "dobre porozumienie" z Iranem ws. jego programu atomowego i mają nadzieję, że rozmowy skończą się tak jak planowano, czyli do 30 czerwca. Pewności jednak nie ma.

W anonimowej wypowiedzi dla agenci Reutera przedstawiciel Waszyngtonu oznajmił, że jeśli wszystkie strony negocjacji (Iran oraz Grupa 5+1, czyli USA, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Niemcy) będą się starały, to porozumienie może zostać zawarte.

Najbardziej dzielące w tym momencie obie strony kwestie to zakres i tempo znoszenia sankcji oraz monitorowanie i weryfikacja ewentualnych zobowiązań Iranu tak, by mieć pewność, iż Teheran nie oszukuje.

W związku z rozbieżnościami negocjatorzy nie wykluczają, że rozmowy przeciągną się po 30 czerwca, tak jak przeciągnęły się rozmowy nad wstępnym porozumieniem, które nie skończyły się 30 marca, a dwa dni później. Najważniejsze - jak podkreślił amerykański dyplomata - by porozumienie było dobre. W poniedziałek szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że porozumienie z mocarstwami w sprawie programu nuklearnego Teheranu jest możliwe w wyznaczonym terminie 30 czerwca lub "kilka dni później".

Ostatnia prosta

Iran i Grupa 5+1 od 20 miesięcy prowadzą intensywne negocjacje na temat irańskiego programu nuklearnego. Ostateczne porozumienie, które powinno zostać zawarte do 30 czerwca, ma stanowić gwarancję, że program Teheranu ma charakter cywilny; w zamian zniesione mają zostać dotkliwe dla irańskiej gospodarki sankcje międzynarodowe. W środę irańska Rada Strażników Rewolucji ratyfikowała ustawę zabraniającą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dostępu do irańskich obiektów wojskowych, a także do naukowców, którą przegłosował irański parlament. Ustawa może skomplikować rozmowy nuklearne.

W piątek do Wiednia, gdzie rozpocznie się finałowa runda rozmów, leci sekretarz stanu USA John Kerry, by osobiście nadzorować negocjacje.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: leader.ir

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości