Prokurator generalny Brazylii Rodrigo Janot wystąpił we wtorek do Sądu Najwyższego o zgodę na rozpoczęcie śledztwa przeciwko byłemu prezydentowi Luli da Silvie w związku z aferą korupcyjną w państwowym koncernie naftowym Petrobras. Brazylijski dziennik "O Globo" informuje z kolei, że prokurator zwrócił się też z podobną prośbą dotyczącej urzędującej prezydent Dilmy Rousseff, której zarzuca utrudnianie działań wymiaru sprawiedliwości.
Wobec Rousseff toczy się obecnie procedura impeachmentu w związku z oskarżeniami o majstrowanie przy regułach oszczędnościowych przed wyborami prezydenckimi z 2014 r., w których starała się o reelekcję. Nad prezydent ciąży także widmo gigantycznej afery korupcyjnej w Petrobras, jednak do tej pory nie była ona oficjalnie objęta dochodzeniem.
Zeznania senatora pogrążą prezydent?
Jak podaje brazylijski dziennik "O Globo", wkrótce może się to jednak zmienić. Według informacji dziennikarzy, prokurator generalny Rodrigo Janot wystąpił do Sądu Najwyższego o zgodę na rozpoczęcie śledztwa przeciwko Rousseff.
Prokuratura nie potwierdziła na razie tych informacji. Jak pisze "O Globo", wniosek jest utajniony, ponieważ opiera się na nagranej rozmowie telefonicznej pomiędzy Rousseff a byłym prezydentem Luizem Inacio Lulą da Silvą.
Biuro prokuratora potwierdziło natomiast, że wystąpiło o zgodę na rozpoczęcie śledztwa przeciwko Luli, a także kilku ministrom obecnego gabinetu.
Janot oskarżył Lulę o odgrywanie kluczowej roli w skandalu w Petrobras i zarzucił, że afera korupcyjna nie mogła się rozwinąć bez udziału rządzącego w latach 2003-2011 da Silvy.
Wcześniej prokurator generalny poprosił o zgodę na wszczęcie postępowania przeciwko głównemu kontrkandydatowi Rousseff w wyborach prezydenckich z 2014 r. Aecio Nevesowi.
Poszerzenie zakresu śledztwa może mieć związek z zeznaniami senatora Delcidio do Amarala, który zgodził się współpracować z władzami w zamian za łagodniejszy wymiar kary.
Zgodnie z brazylijskim ustawodawstwem Sąd Najwyższy musi wydać zgodę na jakiekolwiek dochodzenia przeciwko funkcjonariuszom rządowym wysokiej rangi oraz członkom parlamentu.
Autor: kg/kk / Źródło: O Globo, PAP