TVN24 | Świat

Ćwiczenia wojsk NATO w Polsce. Bix Aliu: razem jesteśmy silniejsi

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu obserwował we wtorek ćwiczenia Batalionowej Grupy Bojowej NATO na poligonie w Orzyszu. Na Twitterze napisał: "razem jesteśmy silniejsi".

Jego wpis dotyczy ćwiczeń Batalionowej Grupy Bojowej NATO na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). Żołnierze prowadzą tam od kilku dni ćwiczenia, m.in. z użyciem chorwackiego systemu artylerii Volcano. We wtorek ćwiczenia te mogły obserwować media oraz zaproszeni goście.

W ćwiczeniach brali udział żołnierze z USA, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Rumunii, którzy na co dzień stacjonują w okolicach Orzysza. Ćwiczyli m.in. synchronizację swoich działań.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Batalionowa Grupa Bojowa NATO

Stacjonująca w Polsce wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa NATO to jedna z czterech takich grup bojowych rozmieszczonych na północno-wschodniej flance NATO w ramach inicjatywy wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP – enhanced Forward Presence).

Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja.

Na co dzień "polska" grupa eFP współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód formowaną w Elblągu.

Autor:pp

Źródło: PAP