"Costa Concordia mogłaby spowodować duże skażenie, musi być usunięta"

"Costa Concordia mogłaby spowodować duże skażenie, musi być usunięta"
"Costa Concordia mogłaby spowodować duże skażenie, musi być usunięta"
tvn24
Costa Concordia trafi do portu w Genui, tam zostanie zdemontowna tvn24

Gdyby woda ze środka Costy Concordii dostała się w sposób niekontrolowany do środowiska, mogłaby spowodować duże skażenie - powiedział we "Wstajesz i wiesz" komandor Robert Szymaniuk z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP. Tłłumaczył w ten sposób, dlaczego władzom Włoch zależało na przetransportowaniu statku w całości, a pociętego na części, co znacznie ułatwiłoby operacje. Dziś rozpoczął się transport wraku do portu w Genui.

Szymaniuk wyjaśnił, że operacje podnoszenia wraków są bardzo złożone, a w przypadku Costy Concordii dodatkowym utrudnieniem była wielkość. - Jest to jednostka o długości 290 metrów, 106 metrów szerokości i 8 metrów zanurzenia - przypomniał.

Dodał, że tego typu operacji, jak wyciąganie wraku, nie da się przeprowadzić szybko. - Była ona podzielona na kilka fragmentów. W pierwszej kolejności zabezpieczano jednostkę przed osunięciem, następnie przygotowano się do fazy prostowania wraku. To musiało trwać - podkreślił Szymaniuk.

Wyjaśnił, że początkowo zakładano, iż wrak zostanie zdemontowany na miejscu przy wyspie Giglio.

- Rząd Włoch nalegał jednak, aby jednostka została podniesiona. Chodzi przede wszystkim o możliwość skażenia środowiska naturalnego i nie mówimy tylko o tym, że do wody mogłyby się dostać materiały ropopochodne, ale też o tym, że woda ze środka wraku mogłaby, gdyby wydostała się w sposób niekontrolowany, skazić środowisko naturalne wokół wyspy - powiedział Szymaniuk.

- To właśnie determinowało wybraną metodę - dodał.

Wyjaśnił też, że pozostawienie Costy Concordii na dnie mogłoby spowodować duże zagrożenie dla środowiska.

Z minimalną prędkością

W ciągu ostatnich 10 miesięcy statek został podniesiony i ustawiony tak, by utrzymywał się na powierzchni wody. Do portu w Genui wyruszył w obstawie holowników i kilkunastu jednostek zabezpieczających.

- Prędkość holowania została ustalona na dwa węzły, nie jest to dużo, to prędkość minimalna - wyjaśnił Szymaniuk.

Dodał, że wrak ma do pokonania 190 mil i ma dotrzeć do Genui w niedzielę, choć czy tak się ostatecznie stanie, zależy od pogody.

Wrak zostanie tam zdemontowany, a operacja ta - z udziałem tysiąca osób - ma potrwać prawie 2 lata.

Wycieczkowiec Costa Concordia rozbił się w styczniu dwa lata temu u wybrzeży wyspy Giglio. Zginęły 32 osoby.

Costa Concordia trafi do portu w Genui
Costa Concordia trafi do portu w GenuiReuters

Autor: MAC//rzw / Źródło: tvn24

Raporty: