TVN24 | Świat

Colin Powell nie żyje. Były sekretarz stanu USA zmarł z powodu komplikacji związanych z COVID-19

TVN24 | Świat

Autor:
mart/mtom
Źródło:
CNN, Reuters, PAP

Colin Powell, pierwszy czarnoskóry sekretarz stanu USA, zmarł z powodu komplikacji związanych z COVID-19 - przekazała jego rodzina. Miał 84 lata.

Powell zmarł w wojskowym szpitalu imienia Waltera Reeda pod Waszyngtonem. Według rodziny, był w pełni zaszczepiony przeciw COVID-19. "Serdecznie dziękujemy personelowi medycznemu Walter Reed National Medical Center za opiekę medyczną. Straciliśmy niezwykłego i kochającego męża, ojca, dziadka i wspaniałego Amerykanina" - napisała rodzina Powella w poście na jego stronie na Facebooku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Powella w oświadczeniu pożegnał George W. Bush. Przekazał, że razem z żoną są zasmuceni informacjami o śmierci byłego sekretarza stanu. Zaznaczył, że był on "wspaniałym urzędnikiem publicznym", który był "takim ulubieńcem prezydentów, że dwukrotnie zdobył Prezydencki Medal Wolności". "Był bardzo szanowany w kraju i za granicą, a co najważniejsze, Colin był rodzinnym człowiekiem i przyjacielem" - napisał Bush.

Kim był Colin Powell?

Colin Powell jako przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów uczestniczył w przygotowaniu operacji militarnych sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w czasie I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku za prezydentury George'a Busha seniora, a następnie, za pierwszej kadencji George'a W. Busha, pełnił funkcję sekretarza stanu. Wcześniej był także doradcą do spraw bezpieczeństwa prezydenta Ronalda Reagana.

Później w swoim życiu publicznym rozczarował się przechyłem Partii Republikańskiej w prawo i wykorzystywał swój kapitał polityczny, aby pomóc w wyborze demokratów do Białego Domu, w szczególności Baracka Obamy, pierwszego czarnego prezydenta, którego Powell poparł w ostatnich tygodniach kampanii w 2008 roku.

Oświadczenie to było postrzegane jako znaczący impuls dla kandydatury Obamy ze względu na powszechną popularność i pozycję Powella jako jednego z najbardziej znanych i odnoszących sukcesy czarnych Amerykanów w życiu publicznym.

Powell pozostawił żonę Almę Vivian (Johnson) Powell, którą poślubił w 1962 roku, i troje dzieci.

Autor:mart/mtom

Źródło: CNN, Reuters, PAP