Gruzini po raz kolejny wyszli na ulice Tbilisi, by zaprotestować przeciwko zawieszeniu rozmów o przystąpieniu kraju do Unii Europejskiej. Donald Tusk wypowiedział się o Tarczy Wschód, stwierdzając, że "to największy taki projekt w historii Europy po drugiej wojnie światowej". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 grudnia.
1. "Robocopy" w Tbilisi
Gruzini po raz kolejny wyszli na ulice. W sobotni wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi przeciwko decyzji o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej.
Aleją Rustawelego w centrum Tbilisi, gdzie trwa antyrządowa demonstracja, idą "robocopy" i wyłapują ludzi - mówią protestujący. "Robokopami" Gruzini nazywają policjantów, rozganiających demonstracje. Struktury siłowe sforsowały barykady wzniesione przez uczestników akcji, ale demonstranci budują nowe umocnienia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Chcę, aby obecny rząd został obalony"
2. Konkurs skoków w Ruce
W sobotę w fińskiej Ruce odbył się kolejny konkurs skoków narciarskich Pucharu Świata 2024-2025. Aleksander Zniszczoł po pierwszej serii mógł myśleć nawet o podium, ale sobotni konkurs zakończył na 13. miejscu. Wygrał Niemiec Pius Paschke, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu.
W niedzielę w Ruce zaplanowano drugi konkurs indywidualny. Początek o godzinie 15.15. Wcześniej, o godz. 13.45, odbędą się kwalifikacje. Transmisje w TVN, Eurosporcie 1 oraz na platformie Max. Relacje i wyniki na żywo w eurosport.pl.
3. Pierwszy odcinek Tarczy Wschód ukończony
W sobotę rano premier Donald Tusk pojechał do miejscowości Dąbrówka (województwo warmińsko-mazurskie), w pobliżu granicy z Rosją. Odwiedził tam pierwszy wybudowany odcinek Tarczy Wschód.
To największy taki projekt w historii Europy po drugiej wojnie światowej - tak premier mówił o pasie umocnień, rozciągającym od granicy z Rosją na północnym wschodzie, aż po granicę z Ukrainą. Całość ma kosztować 10 miliardów i być gotowa za cztery lata.
Szef rządu podkreślił, że "możemy już wizytować pierwszy odcinek Tarczy Wschód", który w pierwotnym planie miał powstać w pierwszym kwartale 2025 roku. Mówił, że tylko na tym odcinku jest 3,5 tysiąca elementów betonowych. - Do 2028 roku będziemy chcieli uzbroić w ten sposób polską granicę - dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Projekt bez precedensu" i "inwestycja w pokój". Premier obejrzał fragment Tarczy Wschód
4. Duża organizacja kończy współpracę z Rosją
Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - przekazał portal Swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią. Około 350 naukowców współpracujących z CERN jest związanych z rosyjskimi instytutami badawczymi - opisał w piątek Swissinfo. Decyzja genewskiego ośrodka wpłynie przede wszystkim na współpracę z instytutami badawczymi w Rosji, relacje z rosyjskimi naukowcami pracującymi z CERN w ramach innych umów będą kontynuowane - przekazano w komunikacie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią
5. Pogoda na najbliższe dni
Nadchodzące dni przyniosą nam kolejne zmiany w pogodzie. Po chwili pogodnego wytchnienia, jakie przyjdzie do Polski za sprawą wyżu, przyszły tydzień zapowiada się pochmurno. W drugiej połowie tygodnia popada śnieg, a na termometrach zobaczymy wtedy co najwyżej 4 stopnie Celsjusza.
Rozpogodzeń w niedzielę 1 grudnia należy spodziewać się zwłaszcza w zachodniej i południowej Polsce. W centrum czy na wschodzie pochmurno może być jednak przez cały dzień. Na termometrach zobaczymy od 2-3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5-6 st. C na Dolnym i Górnym Śląsku. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pogoda na 5 dni. Na horyzoncie widać powrót śniegu
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: DAVID MDZINARISHVILI/PAP/EPA