Co dokładnie powiedział prezydent Iranu


Po II wojnie światowej zwycięzcy zignorowali prawa innych narodów przez "ustanowienie opresyjnych i międzynarodowych zarządzeń" - zaczął swoją przemowę na ONZ-owskiej konferencji przeciwko rasizmowi prezydent Iranu. Nim skończył, przedstawiciele wielu delegacji ostentacyjnie opuścili salę obrad.

- Po drugiej wojnie światowej (zwycięzcy - red.) uciekli się do pozbawienia domu całego narodu pod pretekstem cierpienia Żydów - mówił odnosząc się do utworzenia państwa Izrael na Bliskim Wschodzie. - Wysłali imgrantów z Europy, Stanów Zjednoczonych i innych części świata by ustanowić totalnie rasistowski rząd w okupowanej Palestynie - dodał.

- Po drugiej wojnie światowej (zwycięzcy 0 red.) uciekli się do pozbawienia domu całego narodu pod pretekstem cierpienia Żydów. Wysłali migrantów z Europy, Stanów Zjednoczonych i innych części świata by ustanowić totalnie rasistowski rząd w okupowanej Palestynie Mahmud Ahmadineżad

Jesteście wszyscy świadomi spisku niektórych sił i kół syjonistycznych przeciwko celom i tej konferencji. Powinno się uznać, że bojkotowanie takiej sesji jest prawdziwym wyznacznikiem wspierania rażącego przykładu rasizmu. Mahmud Ahmadineżad

- By zrekompensować przerażające konsekwencje rasizmu w Europie, pomogli utworzyć najbardziej okrutny i represyjny reżim w Palestynie - stwierdził Ahmadineżad.

Prezydent Iranu skrytykował też niektóre zachodnie państwa, w tym USA, za obojętność wobec "agresji, brutalność i bombardowania cywilów w Gazie".

Inwazje przykładami egocentryzmu

Mahmud Ahmadineżad nie omieszkał skrytykować światowych przywódców za zachowanie po 11 września 2001 roku. Inwazje w Iraku i Afganistanie były, jego zdaniem, "oczywistym przykładem (dominacji - red.) egocentryzmu, rasizmu, dyskryminacji i gwałtu nad godnością i niepodległością narodów".

- Trzeba podjąć kroki, by zakończyć gwałcenie praw przez syjonistów i ich popleczników - mówił na forum konferencji. - Rządy muszą być wspierane i zachęcane w walce wymierzonej w wykorzenienie tego barbarzyńskiego rasizmu i w kroczeniu w kierunku zreformowania obecnych mechanizmów międzynarodowych - przemawiał Ahmadineżad.

- Jesteście wszyscy świadomi spisku niektórych sił i kół syjonistycznych przeciwko celom i tej konferencji. Powinno się uznać, że bojkotowanie takiej sesji jest prawdziwym wyznacznikiem wspierania rażącego przykładu rasizmu - podsumował Irańczyk.

Watykan: krytykuje i nie rozumie

Swój głos na temat poniedziałkowego wystąpienia zajęła Stolica Apostolska. W specjalnie wydanym oświadczeniu Watykan nazwał wypowiedzi Ahmadineżada "ekstremalnymi i nie do zaakceptowania".

Jednocześnie jednak przedstawiciel Watykanu przy siedzibie ONZ w Genewie arcybiskup Silvano Maria Tomasi powiedział, że nie rozumie ogłoszonego przez niektóre państwa bojkotu konferencji. Radził patrzeć "przede wszystkim na istotę" spotkania i zauważył, że "nieobecność niektórych krajów wywołuje pewne zakłopotanie".

- Ważne jest, aby wszystkie osoby bez żadnej różnicy były chronione i respektowane. Oto co skłania Stolicę Apostolską do obecności, jak powiedział Ojciec Święty podczas wczorajszego spotkania na modlitwie Regina coeli - powiedział arcybiskup Tomasi.

Polska zbojkotowała konferencję

Przeglądowa Światowa Konferencja ONZ przeciwko Rasizmowi, Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii oraz Związanej z Nimi Nietolerancji (Durban II) potrwa do 24 kwietnia. Jeszcze przed jej rozpoczęciem, w obawie przed tego typu wystąpieniami z udziału zrezygnowało kilka krajów, w tym m.in. USA, Niemcy, Włochy i Polska.

Źródło: BBC